Τετάρτη, 13 Απριλίου 2016

Παναθηναϊκός: Κακή... αρχή και πάει για το δεύτερο (photos)

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε κακός σε άμυνα και επίθεση και με τον Ραντούλιτσα να παλεύει μόνος του στον πρώτο προημιτελικό με την Λαμποράλ Κούτσα και μοιραία ηττήθηκε με 84-68 στη Βιτόρια και τώρα θα πάει για το break στο δεύτερο παιχνίδι το βράδυ της Παρασκευής(15/4, 21:45).

Οι “πράσινοι” μετά το καλό ξεκίνημα του αγώνα παραδόθηκαν αμαχητί στην Λαμποράλ και ουσιαστικά από τη δεύτερη περίοδο και μετά είχαν τον ρόλο θεατή, “κυνηγώντας” τους Ισπανούς. Πλέον, επικεντρώνονται στον προημιτελικό της Παρασκευής(15/4) και την δεύτερη ευκαιρία τους για να κάνουν το break ισοφαρίζοντας τη σειρά των προημιτελικών. Μοναδικοί διασωθέντες του “ναυαγίου” στη Βιτόρια ο πολύ καλός επιθετικά Μίροσλαβ Ραντούλιτσα και ο θετικός Μαρκέζ Χέινς.

Ντέρμπι ήταν στο ξεκίνημά του ο αγώνας με τις δύο ομάδες να είναι κοντά. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντο του Ουίλιαμς και με τον Ραντούλιτσα να έχει μπει “ζεστός” και να δίνει τα ηνία στον Παναθηναϊκό, ο οποίος στο πρώτο τρίλεπτο ήταν στο 5-8. Χάρη στον Σέρβο σέντερ, ο οποίος ήταν η μοναδική λύση στην επίθεση ο Εξάστερος διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και το πρώτο πεντάλεπτο όταν η Λαμποράλ πέρασε πρώτη φορά μπροστά με το 12-10. Έκτοτε οι δύο ομάδες άλλαζαν συνεχώς τη “σκυτάλη” στο σκορ για να φτάσουν στο 18-16 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν η ανάλογη καθώς το πολύ μεγάλο πρόβλημα του Παναθηναϊκού στην επίθεση συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο καθώς ο Ραντούλιτσα ήταν ο μόνος που έδινε πόντους στον Εξάστερο και τα ποσοστά ήταν άσχημα και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η Λαμποράλ που ήταν εύστοχη αλλά και καλύτερη στα ριμπάουντ να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Με ένα σερί 8-0 άρχισε να ξεφεύγει με το 29-20 στο 14' ενώ δύο λεπτά αργότερα με τρίποντο του Μπλάζιτς πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 34-22. Ο Ραντούλιτσα συνέχισε να το παλεύει φτάνοντας τους ήδη τους 17 πόντους όμως δεν ήταν αρκετός και οι Ισπανοί με τον Πλάνινιτς να κάνει ζημιά στους “πράσινους” έφτασαν και στο +13(37-24) στο 18'. Ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 37% στα δίποντα και 12% στα τρίποντα και έτσι η καλύτερη Λαμποράλ προηγήθηκε στο ημίχρονο με 39-28.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια η κακή εμφάνιση του Παναθηναϊκού σε άμυνα και επίθεση συνεχίστηκε και μοιραία τα πράγματα χειροτέρεψαν. Η Λαμποράλ όντας καλύτερη εκμεταλλεύτηκε κατάλληλα το γεγονός και εκτόξευσε τη διαφορά στο +20(54-34) στα μισά της περιόδου. Οι Χάνγκα, Μπουρούσης και Άνταμς συνέχισαν να “πυροβολούν” ανενόχλητοι την ίδια ώρα που οι “πράσινοι” δεν μπορούσαν να βρουν με τίποτα το καλάθι, η Λαμποράλ έφτασε και στο +22(64-42) και έτσι το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 64-49.

Πλέον, στην τελευταία περίοδο δεν ήταν δυνατόν να αλλάξει κάτι καθώς ουσιαστικά ο Παναθηναϊκός είχε πετάξει “λευκή πετσέτα”. Οι “πράσινοι” εξακολούθησαν να είναι πολύ μακριά από τον καλό τους εαυτό, ο Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν μπήκε καν στη διαδικασία να βάλει στο παρκέ τον Διαμαντίδη στο δεύτερο ημίχρονο και ουσιαστικά ο Παναθηναϊκός σκεφτόταν ήδη το δεύτερο παιχνίδι, το βράδυ της Παρασκευής(15/4). Η διαφορά παρέμεινε σταθερά κοντά στο +20 με το σκορ να είναι στο (73-53) έξι λεπτά πριν τη λήξη, η χαλάρωση των Ισπανών στη συνέχεια έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό με ένα σερί 7-0 να μειώσει στους 13(73-60) όμως η Λαμποράλ δεν ανησύχησε περισσότερο και τελικά η μεγάλη νίκη της ήρθε με το τελικό 84-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 39-28, 64-49, 84-68

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Μπουρούσης 15, Άνταμς 20, Τζέιμς 11, Πλάνινιτς 7, Χάνγκα 10, Μπερτάνς 5, Κορμπάτσο 2, Ντιόπ Ι., Τιγί 7, Μπλάζιτς 7.

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Διαμαντίδης, Φώτσης 2, Καλάθης 5, Γκιστ 7, Χέινς 11, Φελντέιν 2, Πάβλοβιτς 2, Ραντούλιτσα 21, Κούζμιτς 4, Ουίλιαμς 7, Χάντερ 7.