Τετάρτη, 13 Απριλίου 2016

Ολυμπιακός: Οριστικά με το πλεονέκτημα έδρας

Ο Ολυμπιακός “εξαφάνισε” το Ρέθυμνο επικρατώντας με 95-59 στο ΣΕΦ στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Basket League και έτσι οι “ερυθρόλευκοι” θα έχουν το πλεονέκτημα της έδρας μέχρι και τους τελικούς του πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν είχαν όρεξη για περιπέτειες και κάνοντας το καθήκον τους συνέτριψαν το Ρέθυμνο και “κλείδωσαν” το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν άφησαν περιθώρια στους Κρητικούς να πραγματοποιήσουν έστω αξιοπρεπή εμφάνιση καθώς άντεξαν μόνο στο πρώτο πεντάλεπτο με το σκορ να είναι στο 12-5. Από και κει μετά, οι γηπεδούχοι πάτησαν “γκάζι” με αποτέλεσμα ήδη στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου να προηγούνται με νταμπλ σκορ(28-14).

Στη δεύτερη περίοδο το Ρέθυμνο προσπάθησε να ανακάμψει και χάρη στα τρίποντα κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να μειώσει στους 7(42-35), διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε το ημίχρονο(44-37).

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, το Ρέθυμνο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει οι Πειραιώτες βελτιώθηκαν στην άμυνα και ανέβασαν “στροφές” και με τη διαφορά να φτάνει στο +20(62-42) στο 26ο λεπτό “καθάρισαν” το παιχνίδι. Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα η διαφορά εκτοξεύθηκε και στο +30(72-42) ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 76-45.

Πλέον, η τελευταία περίοδος όπως και όλος ο αγώνας άλλωστε είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, η διαφορά εκτοξεύθηκε και στο +39(93-54) και έτσι η δια περιπάτου νίκη του Παναθηναϊκού ήρθε με το τελικό 95-59.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 44-37, 76-45, 95-59

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 9, Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 12, Στρόμπερι 10, Τολιόπουλος 3, Μιλουτίνοβ 7, Αγραβάνης 12, Μάντζαρης 9, Ουόρικ 9, Λοτζέσκι 2, Παπανικολάου 13, Αθηναίου 2.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινικάιτις 6, Πατάτας, Σχίζας 3, Μάντεν 12, Σάφτεναρ 7, Τσακαλέρης, Στόουν 15, Κάρτερ 11, Τζαγκαράκης, Παναρετάκης 4, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης 1.