Σάββατο, 9 Απριλίου 2016

Η ΑΕΚ έστειλε τον Αρκαδικό στην Α2

Η ΑΕΚ δεν επέτρεψε στον Αρκαδικό να κάνει την μεγάλη έκπληξη και να πανηγυρίσει το τεράστιο “διπλό” και επικρατώντας με 87-74 στο ΟΑΚΑ έστειλε τον νεοφώτιστο ξανά στην Α2.

Η ομάδα της Τρίπολης “καιγόταν” για τη νίκη προκειμένου να μπορέσει να μείνει στην μεγάλη κατηγορία και το πάλεψε φιλότιμα όμως η ΑΕΚ δεν της έκανε το τεράστιο δώρο και έτσι ο Αρκαδικός είναι τελικά η ομάδα που μαζί με την Καβάλα υποβιβάζονται στην Α2.

Ο Αρκαδικός έδειξε από την αρχή πως θα παλέψει τις ελπίδες που του είχαν απομείνει καθώς ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 2-9 στο πρώτο τρίλεπτο. Από την άλλη, ο Κόροιβος δεν μπήκε καλά με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι με τον Καββαδά να έχει μπει “ζεστός” να διατηρήσουν τα ηνία και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει με το 19-20.

Ο Αρκαδικός ήταν καλύτερος και στη δεύτερη περίοδο καθώς αν και ο Μαυροκεφαλίδης έβαλε μπροστά την ΑΕΚ με το 30-29 στο 17ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι τα ηνία και είχαν το προβάδισμα και στο ημίχρονο με το 36-40.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια με τον Μπράουν να ισοφαρίσει σε 40-40 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Ο Αρκαδικός απάντησε, ο Κάρτερ έδωσε ξανά τα ηνία στην ΑΕΚ και με δικούς του πόντους έφτασε στο +6(55-49) στο 28ο λεπτό ενώ το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 62-57.

Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ αποφάσισε να ανεβάσει “στροφές”, ο Αρκαδικός από την άλλη έμεινε από δυνάμεις και οι γηπεδούχοι πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 72-61. Μάλιστα, δεν έμειναν εκεί και μετατρέποντας το τελευταίο δεκάλεπτο σε εύκολη υπόθεση “άγγιξαν” και το +18(87-69) και έτσι με το τελικό 87-74 ήρθε η νίκη της ΑΕΚ και ο υποβιβασμός του Αρκαδικού.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-40, 62-57, 87-74

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Μαυροκεφαλίδης 6, Κάρτερ 24, Μπράουν 4, Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης, Παπαντωνίου, Σάκοτα 7, Μιλόσεβιτς 13, Γκριν 11, Καλαμπόκης 6, Μαυροειδής 11, Μάικλ 1.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καββαδάς 18, Φαν Όστρουμ 9, Νούτινεν 2, Λι 9, Λέτζιον 3, Καραμαλέγκος, Τζόουνς 15, Κοψαύτης, Στεφανίδης 8, Τζόουνς 4, Καλλινικίδης 6, Εζόμο.