Πέμπτη, 10 Μαρτίου 2016

Ολυμπιακός: «Αυτοκτόνησε» στη Γερμανία και... πλησιάζει στον αποκλεισμό (photos)

Έφτασε στο +10 στο 27', ήταν στο +6 στο 38' αλλά τα λάθη του και το πρόβλημα στην επίθεση οδήγησαν τον Ολυμπιακό στην “αυτοκτονία” και πλέον με την ήττα με 72-71 από την Μπάμπεργκ στη Γερμανία στην 10η αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας είναι “αγκαλιά” με τον αποκλεισμό από τους “8”.

Οι Πρίντεζης, Χάντερ και Σπανούλης ήταν απελπιστικά μόνοι στην προσπάθεια του Ολυμπιακού στη Γερμανία με αποτέλεσμα από το +10 του 27' και το +6 του 38' οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν στην “αυτοκτονία” επιτρέποντας στους Γερμανούς να πετύχουν τρία τρίποντα στο τελευταίο δίλεπτο και να πετύχουν την μεγάλη ανατροπή. Οι “ερυθρόλευκοι” το... είχαν όμως ουσιαστικά το χάρισαν στη Μπάμπεργκ στο τέλος. Πλέον, μετά από και αυτή την ήττα και μετρώντας 4 νίκες και 6 ήττες στον όμιλό τους, ο Ολυμπιακός είναι ακόμη πιο κοντά στον αποκλεισμό από τους “8” της Ευρωλίγκας και για να πετύχει το “θαύμα” της πρόκρισης θέλει τουλάχιστον τρεις νίκες στα τέσσερα παιχνίδια που απομένουν στο TOP 16.

Ντέρμπι από το ξεκίνημά του ήταν το παιχνίδι καθώς οι δύο ομάδες ήταν κοντά από την αρχή. Η Μπάμπεργκ μπήκε λίγο καλύτερα και προηγήθηκε με 9-5 στο πρώτο τετράλεπτο όμως με τον Πρίντεζη να είναι “ζεστός” με το “καλημέρα” ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 5-0 και πέρασε ξανά μπροστά. Έκτοτε το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια καθώς κάθε φορά που οι Γερμανοί έπαιρναν τα ηνία οι “ερυθρόλευκοι” χάρη στον εντυπωσιακό Γιώργο Πρίντεζη απαντούσαν άμεσα με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει με το ενδεικτικό 19-21.

Στη δεύτερη περίοδο οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν με ένα σερί 7-0 και ξέφυγαν πρώτη φορά με το 22-30 στο 12ο λεπτό όμως με τον Ραντόσεβιτς να παραμένει ο μεγάλος “πονοκέφαλος” του Ολυμπιακού και καλάθια από τους Μίλερ και Στέρλνιεκς η Μπάμπερκ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 34-34 ενώ λίγο αργότερα δια χειρός Ραντόσεβιτς πέρασε ξανά μπροστά με το 38-36 στο 18ο λεπτό. Ακολούθησε ένα δίλεπτο αστοχίας από τις δύο ομάδες και τελικά ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού, ο Γιώργος Πρίντεζης έγραψε το 38-37 του ημιχρόνου.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε βελτιωμένος και με τον Πρίντεζη να παραμένει ασταμάτητος, τους Σπανούλη και Χάντερ να βάζουν σημαντικό “λιθαράκι” αλλά και ένα σερί 8-0 ξέφυγε πάλι με το 41-49 στο 26ο λεπτό. Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα και με τους Σπανούλη και Ουόρικ οι Πειραιώτες πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 43-53 όμως οι Στέρλνιεκς, Μέλι και Μίλερ απάντησαν με ένα 8-0 και μείωσαν στο καλάθι(51-53) ενώ το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 51-56.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο καθώς από τη μια ο Ολυμπιακός εξακολούθησε να έχει τον πρώτο λόγο και ένα μικρό προβάδισμα και από την άλλη η Μπάμπεργκ παρέμεινε σε απόσταση “αναπνοής” και συνέχισε να το παλεύει. Ο εκ των πρωταγωνιστών των γηπεδούχων, ο Γουοναμέικερ με τρίποντο μείωσε στους 3(59-62) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα όμως ο εξαιρετικός Χάντερ έδωσε πολύ σημαντικούς πόντους στους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι διατήρησαν το προβάδισμα. Ο Σπανούλης με τρίποντο έκανε το 63-69 όμως οι Γερμανοί απάντησαν με δύο τρίποντα από τους Τις και Ζήσης για το 69-71 στα 36''. Ακολούθησαν άστοχα καλάθια από Σπανούλη και Χάντερ, στη συνέχεια ο Ολυμπιακός δεν έκανε φάουλ και ο Στέρλνιεκς με νέο τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην Μπάμπεργκ με το 72-71 στα 4''. Ο Σπανούλης έκανε δύο λάθη και τελικά με αυτό να είναι το τελικό σκορ οι Γερμανοί πανηγύρισαν στο κατάμεστο γήπεδό τους την πολύ μεγάλη νίκη και ο Ολυμπιακός προδόθηκε από τα λάθη του και κυρίως από τις λίγες λύσεις στην επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-37, 51-56, 72-71

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Ζήσης 3, Μέλι 10, Γουοναμέικερ 11, Στάιγκερ 9, Νίκολιτς, Χίκμαν 5, Μίλερ 8, Τις 5, Ιντμπίχι, Ραντόσεβιτς 11, Στέρλνιεκς 10.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πρίντεζης 19, Σπανούλης 15, Μάντζαρης, Παπαπέτρου 3, Χάντερ 17, Χάκετ 4, Αθηναίου, Παπανικολάου 4, Ουόρικ 6, Τζόνσον-Όντομ 3.