Κυριακή, 13 Μαρτίου 2016

Ολυμπιακός: Νίκη «θρίλερ» με ΑΕΚ και παρέμεινε στην κορυφή

Την μεγάλη “απόδραση” από το ΟΑΚΑ έκανε ο Ολυμπιακός καθώς μετά από το συγκλονιστικό παιχνίδι με την ΑΕΚ που χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να τελειώσει επικράτησε δύσκολα με 100-93(κ.α. 77-77, 2η παρ. 87-87) και παρέμεινε μαζί με τον Παναθηναϊκό στην κορυφή της βαθμολογίας της Basket League.

Το παιχνίδι δεν ήταν απλά το μεγάλο ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής αλλά φοβερό θρίλερ που χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να ολοκληρωθεί. Οι δύο ομάδες έδιναν μάχη μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα όμως η ηγετική εμφάνιση του Σπανούλη και τα δύο τρίποντα του Μάντζαρη στη δεύτερη παράταση έδωσαν την αγχωτική και άκρως σημαντική από βαθμολογικής άποψης νίκη στον Ολυμπιακό. Η ΑΕΚ είχε σε πολύ μεγάλη μέρα τους Μπράουν και Μαυροκεφαλίδη, ο Χέρστον επίσης ήταν πολύ καλός όμως έχασε μεγάλη ευκαιρία για τη νίκη στη λήξη της πρώτης παράτασης και στη δεύτερη δεν κατάφερε να πάρει τη μεγάλη νίκη που θα την έφερνε στην τρίτη θέση και πλέον μένει στην τέταρτη.

Ντέρμπι από το ξεκίνημά του ήταν το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά και το σκορ να αλλάζει σε όλη την πρώτη περίοδο. Αρχικά η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 7-2 στο πρώτο δίλεπτο ενώ διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το πρώτο πεντάλεπτο και το ισόπαλο 12-12. Αμέσως μετά, με τον Παπανικολάου να έχει μπει “ζεστός” ο Ολυμπιακός πέρασε πρώτη φορά μπροστά με το 12-13, η ΑΕΚ προηγήθηκε ξανά όμως με τον Σπανούλη να βρίσκει ρυθμό και ένα σερί 6-0 οι Πειραιώτες έφτασαν στο +5(16-21) στο 8ο λεπτό. Οι Κατσίβελης, Σάκοτα και Μαυροειδής απάντησαν με ένα 6-0 και έτσι η Ένωση είχε το προβάδισμα στο κλείσιμο του δεκαλέπτου με το 22-21.

Στον ίδιο ρυθμό πήγε και η δεύτερη περίοδος με το σκορ να αλλάζει συνεχώς “χέρια” ωστόσο με τους Κατσίβελη, Μπράουν και Μαυροειδή η ΑΕΚ έφτασε πάλι στο +4(33-29) στο 14ο λεπτό. Με ένα 5-0 από τους Όντομ και Σπανούλη ο Ολυμπιακός πέρασε και πάλι μπροστά όμως με 7 συνεχόμενους πόντους του Μπράουν η Ένωση πήγε ξανά στο +5(42-37) ενώ στο ημίχρονο προηγήθηκε με 42-39.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια η ΑΕΚ με τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη έφτασε και στο +6(45-39) και το διατήρησε μέχρι και το 23ο λεπτό όταν οι Αγραβάνης και Παπαπέτρου μείωσαν στο καλάθι. Με συνεχόμενους πόντους του Μαυροκεφαλίδη οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να έχουν τα ηνία και μετά την ισοφάριση του Ολυμπιακού με το 52-52 στα μισά της τρίτης περιόδου με τους Χέρστον και Μπράουν διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι και το 17ο λεπτό. Ακολούθησε ένα 4-0 του Σπανούλη και οι “ερυθρόλευκοι” πέρασαν μπροστά, λίγο αργότερα Μιλόσεβιτς και Κάρτερ ισοφάρισαν όμως με τον θετικότατο Χακίμ Ουόρικ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 61-62 στο κλείσιμο του τριαντάλεπτου.

Οι δύο ομάδες εξακολούθησαν να είναι σε απόσταση “αναπνοής” και το ντέρμπι συνεχίστηκε ως το τέλος παρόλο που ο Ολυμπιακός με ένα σερί 9-0 ξέφυγε με το 68-75 στο 36'. Η ΑΕΚ συνέχισε να το παλεύει και με τους τρεις πρωταγωνιστές της, τους Μπράουν, Μαυροκεφαλίδη και Χέρστον έριξε τη διαφορά στο καλάθι με το 74-76 στο 38' ενώ ένα λεπτό πριν αργότερα με τρίποντο του Μπράουν ισοφάρισε σε 77-77 στα 32'' και το “θρίλερ” δεν είχε τελειωμό. Ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο και ο Τζόνσον-Όντομ σε καλάθι και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Μπράουν και Μαυροκεφαλίδης έδωσαν στην ΑΕΚ “αέρα” 4 πόντων(82-78) στο ξεκίνημα της παράτασης και παρά τις προσπάθειες των Σπανούλη, Παπανικολάου και Χάντερ οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα. Με βολές ο Σπανούλης μείωσε σε 84-83 όμως ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο έκανε το 87-83 και “ξεσήκωσε” το ΟΑΚΑ. Η “μάχη” δεν είχε τελειωμό με τον Χάντερ να μειώνει σε 87-85, τον Μπράουν να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και τον πολύ καλό αμυντικά Νώντα Παπαντωνίου να χάνει τις βολές στα 22' και την Ένωση να χάνει πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη νίκη. Ο Σπανούλης δεν τον μιμήθηκε από την ίδια θέση και ισοφάρισε σε 87-87 στα 13'', ο Χέρστον αστόχησε σε τρίποντο και νέα παράταση.

Με τρίποντο του Μάντζαρη ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος και με τον μεγάλο πρωταγωνιστή της ΑΕΚ τον Μπράουν να τραυματίζεται. Στη συνέχεια, ο Σπανούλης αστόχησε σε βολές, ο Μαυροκεφαλίδης από την ίδια θέση μείωσε σε 88-90 και ο Γκριν με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με το 91-90. Ο Σπανούλης με βολή ισοφάρισε και ο Μάντζαρης με νέο τρίποντο και το 91-94 ανέλαβε τον ρόλο του ήρωα για τους Πειραιώτες. Χάντερ και Παπανικολάου έκαναν το 91-97 και ουσιαστικά κάπου εκεί έλαβαν τέλος οι ελπίδες της ΑΕΚ. Ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε στους 4, ο Παπανικολάου απάντησε με βολές, ο Γκριν αστόχησε σε τρίποντο και τελικά με μια βολή ο Σπανούλης έγραψε το τελικό 93-100 και ο Ολυμπιακός πήρε την πολύ μεγάλη και αγχωτική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-39, 61-62, 93-100 (κ.α. 77-77, 2η παράταση 87-87)

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Μαυροκεφαλίδης 22, Μαυροειδής 10, Παπαντωνίου, Χέρστον 16, Μπράουν 24, Σάκοτα 3, Κατσίβελης 9, Καλαμπόκης, Κάρτερ 1, Γκριν 3, Μιλόσεβιτς 5.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πρίντεζης 7, Σπανούλης 26, Μάντζαρης 8, Παπαπέτρου 7, Ουόρικ 9, Χάντερ 15, Χάκετ 5, Αγραβάνης 2, Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ, Τζόνσον-Όντομ 7, Παπανικολάου 14.