Σάββατο, 19 Μαρτίου 2016

ΑΕΚ: Ήττα στο Ρέθυμνο και χάθηκε η τρίτη θέση

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα το Ρέθυμνο επικράτησε με 70-69 της ΑΕΚ, η οποία με την ήττα αυτή χάνει την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια της Basket League.

Οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη “μάχη” και στα 40 λεπτά όμως οι Κρητικοί ήταν αυτή που πήραν την μεγάλη νίκη και πλέον κάνουν σχέδια για τα πλέι οφ του πρωταθλήματος. Από την άλλη η ΑΕΚ με την ήττα αυτή, την τρίτη συνεχόμενη έπεσε στην 4η θέση και δύσκολα θα την ξαναπάρει μέσα από τα “χέρια” του Άρη στα παιχνίδια που απομένουν.

Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι ξεκινώντας με ένα σερί 0-9, διαφορά την οποία διατήρησε ως το κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου με το 13-22. Η Ένωση εξακολούθησε να έχει τον πρώτο λόγο και στη δεύτερη περίοδο με τη διαφορά να παραμένει στο +9(19-28) στο 14ο λεπτό. Όμως, τα προβλήματα στην άμυνα έδωσαν την ευκαιρία στο Ρέθυμνο να μαζέψει τη διαφορά και δια χειρός Μάντεν να μειώσει στο καλάθι με το 31-33 στο 17'. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και με τρίποντο του Μωραϊτή προηγήθηκαν στο ημίχρονο με το 33-39.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε καθώς η ΑΕΚ παρέμεινε σε θέση ισχύος και πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 45-57 στο 27ο λεπτό. Ωστόσο, το Ρέθυμνο με την άμυνα του έβαλε πάλι δύσκολα στους φιλοξενούμενους και μάζεψε και αυτή τη φορά τη διαφορά μειώνοντας σε 52-59 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο και μάλιστα εκεί τα πράγματα άλλαξαν. Τα λάθη της ΑΕΚ έδωσαν την ευκαιρία στο Ρέθυμνο όχι μόνο πλησιάσει ξανά αλλά να περάσει πρώτη φορά μπροστά με το 67-66 στο 37ο λεπτό. Ο Κάρτερ με μεγάλο τρίποντο έκανε το 70-69 για τους Κρητικούς στο 39', ο Μαυροκεφαλίδης αστόχησε από την ίδια θέση. Ο Χάροου επίσης δεν βρήκε στόχο, ο Καλαμπόκης πήρε το ριμπάουντ όμως δεν αξιοποίησε επιτυχώς την τελευταία επίθεση και έτσι με το 70-69 να είναι το τελικό σκορ το Ρέθυμνο πανηγύρισε την πολύ μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-39, 52-59, 70-69

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινικάιτις, Σχίζας 5, Στόουν 13, Κάρτερ 12, Χάροου 10, Μάντεν 16, Τσακαλέρης 3, Σάφτενααρ 14, Θεοδωρίδης.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Μαυροειδής , Μαυροκεφαλίδης 20, Παπαντωνίου 5, Καλαμπόκης , Κατσίβελης 2, Κάρτερ 8, Γκριν 6, Μιλόσεβιτς 7, Σάκοτα 6, Καλαμπόκης 7, Μωραϊτης 3, Μαυροειδής 5.