Σάββατο, 19 Μαρτίου 2016

ΠΑΟΚ: Νέα ήττα «σοκ», έχασε και από το Λαύριο !

Το μεγάλο “μπαμ” της αγωνιστικής πέτυχε το Λαύριο καθώς επικράτησε με 75-69 του ΠΑΟΚ στην Πυλαία και πλέον είναι “αγκαλιά” με την παραμονή του στην κατηγορία. Συνεχίζεται η... κατηφόρα για τον Δικέφαλο έπεσε στην έκτη θέση της Basket League.

Για άλλη μια φορά ο ΠΑΟΚ δεν ήταν αυτός που έπρεπε και όπως και στο πρόσφατο παρελθόν το πλήρωσε και από το Λαύριο. Η άμυνα “έμπαζε”, η επίθεση είχε πρόβλημα, η διάθεση ήταν μικρή και έτσι οι νεοφώτιστοι πέτυχαν τη μεγάλη έκπληξη της 23ης αγωνιστικής.

Χαλαρά μπήκε ο ΠΑΟΚ στο παιχνίδι σε αντίθεση με το Λαύριο που ήταν πολύ ανταγωνιστικό από το ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν πρώτη φορά με το 3-5 στο πρώτο δίλεπτο ενώ στα μισά της πρώτης περιόδου ήταν στο 8-9. Κάπου εκεί οι Θεσσαλονικείς άρχισαν να “ξυπνάνε” και με ένα σερί 6-0 από τους Ντούβνιακ και Τέπιτς άρχισαν να ξεφεύγουν με το 14-9. Μάλιστα, λίγο αργότερα με ένα σερί 8-0(δύο τρίποντα από Βασιλειάδη και Ντούβνιακ) ο ΠΑΟΚ πήγε και στο +9 με το 22-13 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 22-15.

Η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ δεν είχε συνέχεια αντίθετα το μαχητικό Λαύριο μπήκε στη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 8-0 και πέρασε ξανά μπροστά με το 22-23 στο 14ο λεπτό. Στη συνέχεια, Βασιλειάδης και Σχορτσιανίτης πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και με ένα σερί 9-0 πήγαν πάλι στο +8(31-23) στο 17ο λεπτό. Ωστόσο το Λαύριο απάντησε ξανά και με τον Μπολντς να δρα ανενόχλητος η διαφορά έπεσε στο καλάθι(33-31) ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 36-31.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια με τρίποντο του Περράκη η διαφορά έπεσε πάλι στο καλάθι(36-34) και το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ πήγε ξανά στο +7(46-39) στο 24ο λεπτό όμως ούτε αυτή τη φορά ανέβασε “στροφές” και δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά. Όσο οι Θεσσαλονικείς παρέμεναν χαλαροί το Λαύριο εκμεταλλευόταν το γεγονός και παρέμενε σε απόσταση “αναπνοής”. Ο Μπολντς μείωσε δύο φορές στο καλάθι ωστόσο με τέσσερις πόντους του Χάτσερ ο ΠΑΟΚ είχε ένα μικρό προβάδισμα και στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου με το 57-51.

Το ντέρμπι δεν είχε τελειωμό και μάλιστα η Πυλαία “πάγωσε” καθώς το Λαύριο μπήκε στην τελευταία περίοδο με ένα σερί 11-0 με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά με το 57-62 στο 33ο λεπτό. Πια ο ΠΑΟΚ ήταν με την “πλάτη στον τοίχο” κυνηγώντας το Λαύριο το οποίο με τον Μπολντς να παραμένει ασταμάτητος διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα. Στα 1:19 πριν τη λήξη ο Βασιλειάδης μείωσε στο καλάθι με το 69-71 όμως ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να περάσει και μπροστά και τελικά το Λαύριο με το ταμπλό στην Πυλαία να γράφει το τελικό 69-75 πανηγύρισε την τεράστια νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 36-31, 57-51, 69-75
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Βασιλειάδης 12, Τέπιτς 6, Δέδας 4, Μαργαρίτης 8, Τσόχλας, Κακαρούδης, Χάτσερ 14, Λιάπης, Μάρκοβιτς 2, Σχορτσιανίτης 12, Κλάντον, Ντούβνιακ 11.

Λαύριο (Σερέλης): Μπάρλος , Κέσελ , Νίξον , Γιάνγκ , Κρούμπαλι , Σακελλαρίου , Κακλαμανάκης , Γιαννακόπουλος , Περράκης , Μπολντς .