Κυριακή, 20 Μαρτίου 2016

Παναθηναϊκός: Τόσο όσο ήταν αρκετό για τη νίκη

Ο Παναθηναϊκός δεν έφτασε στο “πικ” των δυνατοτήτων του όμως είχε σε μεγάλη μέρα τον Τζέιμς Φελντέιν και... χαλαρά ξεπέρασε το εμπόδιο του Κόροιβου Αμαλιάδας επικρατώντας με 88-76 στο ΟΑΚΑ για την 23η αγωνιστική της Basket League. Επικεντρώνονται στην Νταρουσαφάκα οι “πράσινοι”.

Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν είχαν και πολλά... κέφια όμως έκαναν το καθήκον τους με τον Κόροιβο με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέιμς Φελντέιν, ο οποίος σε αντίθεση με την υπόλοιπη ομάδα ήταν ορεξάτος. Πλέον, οι “πράσινοι” επικεντρώνονται στο σημαντικό παιχνίδι με την Νταρουσαφάκα στην Τουρκία.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε χαλαρά στο παιχνίδι σε αντίθεση με τον Κόροιβο που μπήκε δυνατά ξεκινώντας με ένα σερί 5-0 στο πρώτο δίλεπτο. Οι “πράσινοι” δεν είχαν βρει ρυθμό και οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία φτάνοντας μάλιστα και σε νταμπλ σκορ με το 7-14 στο 6ο λεπτό. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι άρχισαν να “ξυπνάνε” και με τους Ραντούλιτσα, Διαμαντίδη, Χέινς και Χαραλαμπόπουλο μάζεψαν τη διαφορά και μείωσαν στον πόντο με το 16-17 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 18-19.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο δια χειρός Ραντούλιτσα ήρθε το πρώτο προβάδισμα του Παναθηναϊκού με το 20-19 και οι “πράσινοι” άρχισαν να ανεβάζουν “στροφές”. Με τους Παπαγιάννη, Φελντέιν και Χάντερ και ένα σερί 10-0 ξέφυγαν με το 30-21 στα μισά της περιόδου όμως ο Κόροιβος παρέμεινε ανταγωνιστικός. Με τους Άλεν και Τσάπιν κυρίως και δύο σερί 5-0 πέρασε και πάλι μπροστά με το 36-37 ωστόσο το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 40-37 για τους γηπεδούχους.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια οι “πράσινοι” μπήκαν πιο σοβαρά και με ένα σερί 5-0 από τους Φελντέιν και Ραντούλιτσα αλλά και δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Γκιστ και Γιάνκοβιτς ο Εξάστερος πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 51-39 στο 23' ενώ ένα λεπτό αργότερα φτάνοντας ένα σερί 14-0 και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Φελντέιν η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +20(59-39). Λίγο αργότερα ο Παναθηναϊκός έφτασε και στο +21(63-42) όμως ο Κόροιβος δεν πτοήθηκε και με ένα σερί 11-0 από τους Χάρις και Τσάπιν έριξε τη διαφορά στους 10(63-53) στο 28ο λεπτό. Χέινς και Μποχωρίδης έβαλαν “φρένο” στην αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 68-56.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με τον Φελντέιν να παραμένει ασταμάτητος ο Παναθηναϊκός πήγε πάλι στο +17(76-59) όμως ο Κόροιβος συνέχισε να το παλεύει αξιοπρεπέστατα. Έριξε πάλι τη διαφορά στους 13(83-70) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη όμως ούτε λόγος για την ανατροπή. Έτσι, ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη με το τελικό 88-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-37, 68-56, 88-76

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς 7, Φελντέιν 25, Γκιστ 7, Καλάθης 2, Παπαγιάννης 8, Χέινς 11, Χαραλαμπόπουλος 4, Μποχωρίδης 3, Φώτσης 4, Ραντούλιτσα 7, Διαμαντίδης 4, Χάντερ 6.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Χάρης Μαρκόπουλος): Άλεν 17, Σλαφτσάκης 10, Βασιλόπουλος, Τσάπιν 22, Χάρις 11, Συνετός, Πουλιανίτης 6, Χριστοδούλου 3, Χαριτόπουλος 4, Κόβατς 3, Γεωργάκης, Μπατής.

* Στο ΟΑΚΑ βρέθηκαν για να παρακολουθήσουν το παιχνίδι και 350 παιδιά από σχολεία και ομάδες όλης της χώρας. Συγκεκριμένα προέρχονταν από το 8ο Δημοτικό Σχολείο Κομοτηνής, την Ολυμπιάδα Άσσου – Λεχαίου 2004, τον Α.Ο Πικερμίου, τον Α.Σ. Λέων Μεσολογγίου, τον ΓΣ Αγ. Παρασκευής, το 5ο Γυμνάσιο Αγ. Παρασκευής, το 2ο Γυμνάσιο Αγ. Παρασκευής.