Σάββατο, 19 Μαρτίου 2016

Μεγάλη νίκη «ανάσα» για την παραμονή για τον Αρκαδικό

Πολύ σημαντική νίκη που του επιτρέπει να παραμείνει “ζωντανός” στο “κυνήγι” της παραμονής στην Basket League πέτυχε ο Αρκαδικός επικρατώντας με 79-66 των Τρικάλων.

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Χριστόφορο Στεφανίδη και Βασίλη Καββαδά η ομάδα της Τρίπολης επικράτησε εύκολα των Τρικάλων και πήρε μεγάλη βαθμολογική “ανάσα”.

Τα Τρίκαλα μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και είχαν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και το 8ο λεπτό όταν ο Νούτινεν έκανε το 8-6 για τον Αρκαδικό. Όμως, οι Θεσσαλοί απάντησαν άμεσα πηγαίνοντας στο +6(8-14) ενώ προηγήθηκαν στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου με 15-18.

Τα Τρίκαλα είχαν τα ηνία μέχρι και το 12ο λεπτό καθώς από κει και μετά ο Αρκαδικός είχε τον έλεγχο. Με πρωταγωνιστές τους Καββαδά και Στεφανίδη πήγε στο +8(35-27) στο 18ο λεπτό και ένα λεπτό αργότερα στο +13(41-28) ενώ στο ημίχρονο ήταν στο 41-29.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να έχουν τον πρώτο λόγο και παρά τις προσπάθειες των Τρικάλων έφτασαν πάλι στο +12(56-44) στο 26ο λεπτό ενώ το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 60-52.

Πλέον, στην τελευταία περίοδο ο Αρκαδικός δεν είχε σκοπό να χαρίσει το παιχνίδι στα Τρίκαλα και διατηρώντας με σχετική άνεση τα ηνία έφτασε στην πολύ μεγάλη νίκη με το τελικό 79-66.

Τα δεκάλεπτα:15-18, 41-29, 60-52, 79-66

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καββαδάς 18, Βαν Όστρουμ 7, Στεφανίδης 16, Καλλινικίδης 7, Λέτζιον 4, Καμ. Τζόουνς 12, Τρ. Τζόουνς 4, Νούτινεν 9, Λι 2.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Σόκο 13, Τσιάρας 6, Βίλιαλμσον 4, Καλλές, Ρόμπινσον 11, Κάντουγκαν, Τζόουνς 14, Καλογιαννίδης, Μπράουν 14, Βαριτιμιάδης 4.