Τρίτη, 15 Μαρτίου 2016

Ισοπαλία στην Κηφισιά

Σε ένα ματς γεμάτο ένταση και πάθος από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, Κηφισιά και Τριγλία έμειναν στο ισόπαλο 1-1, αποτέλεσμα που δεν ικανοποιεί καμία ομάδα. Από την μια μεριά η Κηφισιά ήθελε τη νίκη για να αποφύγει το φάσμα του υποβιβασμού, από την άλλη η Τριγλία Ραφήνας ήθελε τους τρεις βαθμούς για να παραμείνει μόνη στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας

Με το ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου η Κηφισιά μπήκε δυνατά στον αγώνα, κυριαρχώντας στον χώρο του κέντρου και επιβάλλοντας απόλυτα τον ρυθμό της, αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα την ομάδα της Ραφήνας. Η Τριγλία με κλειστή άμυνα προσπαθούσε να βγει στην κόντρα, χωρίς όμως επιτυχία. Την πρώτη όμως καλή φάση του αγώνα την έκανε η Τριγλία όταν ο Σαγανάς στο 33΄ μπήκε μέσα στην περιοχή από δεξιά, αλλά το σουτ που έκανε βγήκε λίγο άουτ. Στο 35΄ ο Χαϊκάλης έκανε δυνατό σουτ, αλλά ο Λέτσο απέκρουσε κόρνερ. Στο 40΄πάλι ο Προκόπης Σαγανάς βρέθηκε στην μεγάλη περιοχή, έπιασε ένα δυνατό σουτ αλλά ο Γουμάγιας απεσόβησε τον κίνδυνο. Δύο λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο Γκέζος που είχε βγει από δεξιά έβγαλε ωραία σεντρα στην καρδιά της άμυνας της Τριγλίας, ο Κάρδαρης έχασε το μαρκάρισμα του Χαϊκάλη και ο τελευταίος με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα της Κηφισιάς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Κηφισιά να πιέζει την υποτονική Τριγλία, αλλά στο 51΄ ο Ντούλιας άθελα του ξύπνησε την ομάδα της Ραφήνας, όταν έκανε χειρονομία προς την εξέδρα των 100 και πλέον φιλάθλων της μεγάλης ομάδας της Ραφήνας και ξεκινώντας μάι δίλεπτη διακοπή με αντεγκλήσεις μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων. Σχεδόν με την έναρξη του παιχνιδιού και στο 55' , ο Κόντη έκανε μία ωραία μπαλιά στον Προκόπη Σαγανά σε θέση φορ, αυτός προχώρησε μέσα στην περιοχή της Κηφισιάς και παρόλο που πιεζόταν με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γουμάγια, κάνοντας το 1-1. Στο 79' ο Γκέζος σούταρε απελπιστικά άουτ από πλεονεκτική θέση και στο 83' ο Καλογέρης ολοκλήρωσε με απογοητευτικό τρόπο ομαδικη προσπάθεια, αφού βρέθηκε απέναντι στον Λέτσο και σούταρε άτσαλα, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Στο σημείο αυτό ξεκίνησε επεισόδιο μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, όταν ο Προκόπης Σαγανάς βρέθηκε στο έδαφος από σκληρό μαρκάρισμα και για δύ ολόκληρα λεπτά οι παίκτες της Κηφισιάς δεν έβγαλαν την μπάλα έξω για να προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες, αλλά συνέχιζαν να αγωνίζονται. Στο 88' ο Κόντη έβγαλε σέντρα σουτ για να απομακρύνει σωτήρια ο Γουμάγιας, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Σιάννης επιχείρησε το σουτ από πλάγια θέσημε την μπάλα να περνάει μόλις άουτ
.
Δεν απέφυγε τα λάθη ο διαιτητής Μαρκαντωνάτος, κυρίως στο σκληρό παιχνίδι των παικτών της Κηφισιάς.

Α.Ε. Κηφισιάς: Γουμάγιας, Παπάζογλου, Καλαϊτζίδης, Τεγούσης, Μουσταφίδης, Γκεμίσης, Μιχαλόπουλος, Ζαφειρίδης (73' λ. τρ. Έσλερ), Ντούλιας, Γκέζος (68' Καλογέρης), Χαϊκάλης

Α.Ο. Τριγλίας Ραφήνας: Λέτσο, Κάρδαρης, Τερζής, Δάρρας, Τσέπας (52' Σιάννης), Σκαφίδας, Μανδύλης, Κόντη, Παπαδόπουλος, Καραδέμητρος (75' Κότσι), Σαγανάς (85' λ. τρ. Μάλτσι).