Σάββατο, 19 Μαρτίου 2016

«Καπάρωσε» την τρίτη θέση ο Άρης !

Ο Άρης πέρασε νικηφόρα και από την Πάτρα επικρατώντας με 73-65 του Απόλλωνα και μετά και την ήττα της ΑΕΚ από το Ρέθυμνο, οι Θεσσαλονικείς “καπάρωσαν” την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια της Basket League και μόνο με “αυτοκτονία” θα την χάσουν.

Όντας καλύτερος σε όλο το παιχνίδι και διατηρώντας το προβάδισμα και στα 40 λεπτά ο Άρης με βασικούς πρωταγωνιστές τους ΜακΝιλ, Ουότερς και Χάγκινς “καθάρισε” και τον Απόλλωνα και πλέον φτάνοντας τις εννιά συνεχόμενες νίκες απολαμβάνει την τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Αρχικά ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι καθώς με τον Σάνλτερ να μπαίνει “ζεστός” και να φτάνει τους 10 πόντους προηγήθηκε με 16-12 στο 6ο λεπτό. Κάπου εκεί όμως ο Άρης βρήκε ρυθμό και με τον ορεξάτο ΜακΝιλ και ένα σερί 11-0 πέρασε μπροστά και προηγήθηκε με 16-23 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Πατρινοί συνέχισαν να το παλεύουν στη δεύτερη περίοδο και με έξι πόντους από τον Λαμπρόπουλο έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με το 23-23 στα μισά της περιόδου ενώ ένα λεπτό αργότερα με τρίποντο του Αργυρόπουλου πέρασαν πρώτη φορά μπροστά με το 26-25. Στη συνέχεια, η χαλάρωση του Άρη σταμάτησε και με ένα σερί 8-0 οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη πήραν και πάλι τα ηνία και ήταν μπροστά στο ημίχρονο με το 28-35.

Η κυριαρχία των Θεσσαλονικιών συνεχίστηκε και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια φτάνοντας στο +9(40-49) στο 27ο λεπτό. Ο Απόλλωνας δεν μπόρεσε να απαντήσει και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 44-51.

Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν στην τελευταία περίοδο, συνέχισαν να παλεύουν και δια χειρός Βεργίνη μείωσαν στους 4 με το 63-67 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Ωστόσο, ο πολύ καλός και σήμερα Ουότερς με τρίποντο έκανε το 63-70 και ουσιαστικά εκεί έλαβαν τέλος οι οποίες ελπίδες του Απόλλωνα. Ο Μούρτος με άλλο ένα τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 65-73 και ο Άρης εκτός από τη νίκη πανηγύρισε και την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 28-35, 44-51, 65-73

Απόλλων Πάτρας (Μέξας): Βεργίνης 11, Αργυρόπουλος 5, Λαμπρόπουλος 11, Τζαουάρα, Πάλμπλαντ, Μέιερ 11, Γουντς 13, Σάντλερ 14, Κουζέλογλου, Μαστρογιαννόπουλος,

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6, Μούρτος 7, Πελεκάνος 4, Ουάιτ 3, Ουότερς 12, Χάγκινς 14, Κοέν 8, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 17, Ζάρας 2,