Παρασκευή, 11 Μαρτίου 2016

Παναθηναϊκός: «Αυτοκτόνησε» και τώρα... μάχη για την 2η θέση (photos)

Το καλό του πρώτο ημίχρονο δεν είχε συνέχεια και ο Παναθηναϊκός “αυτοκτόνησε” με τον Ερυθρό Αστέρα και με την ήττα του με 69-67 στο Βελιγράδι στην 10η αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας πλέον θα τα δώσει όλα για την 2η θέση του ομίλου στο ντέρμπι με την Λοκομοτίβ Κούμπαν στο ΟΑΚΑ την επόμενη Πέμπτη(17/3).

Οι “πράσινοι” μπήκαν δυνατά μέσα στην “καυτή” Kombank Arena όμως πλήρωσαν το κακό τρίτο δεκάλεπτο, την αστοχία τους στα τρίποντα και τις λάθος επιλογές στα τελευταία δευτερόλεπτα και πλέον βάζοντας τέλος στο τελευταίο σερί νικών του ισοβαθμεί με τους Σέρβους στην τέταρτη θέση του ομίλου. Την επόμενη Πέμπτη στο ΟΑΚΑ κόντρα στην Λοκομοτίβ θα έχει άλλη μια ευκαιρία για την κατάληψη της δεύτερης θέσης αλλά και να "τελειώσει" την πρόκριση στους "8" της Ευρωλίγκας.

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων καθώς χρειάστηκε να περάσουν δυόμιση λεπτά για να ανοίξει το σκορ και τον Ερυθρό Αστέρα να μπαίνει με ένα 4-0. Μέχρι και το πρώτο τετράλεπτο και το 6-2 οι Σέρβοι είχαν τα ηνία όμως από κει και μετά τον πρώτο λόγο είχε ο Παναθηναϊκός. Οι “πράσινοι” βρήκαν ρυθμό και με ένα σερί 10-0 προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ(6-12) στο 7ο λεπτό. Μάλιστα, δεν έμειναν εκεί και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την μεγαλύτερη διαφορά το 10-18.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με... παρατράγουδα καθώς ένας οπαδός των γηπεδούχων χτυπούσε τον πάγκο του Παναθηναϊκού και υπήρξε μικρή διακοπή για να απομακρυνθεί. Στα του αγώνα, ,με τον Ραντούλιτσα να έχει μπει “ζεστός” και σε αυτό το παιχνίδι ο Εξάστερος έφτασε και στο +9(11-20) στο ξεκίνημα της περιόδου και παρά τις προσπάθειες των Σέρβων διατήρησε τα ηνία και ένα σημαντικό προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι όμως χάρη στην πολύ καλή άμυνα και την θετική παρουσία των Γκιστ, Χάντερ και Φελντέιν ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα ενώ στα αρνητικά του ήταν τα τρία φάουλ του Ραντούλιτσα και το κακό ποσοστό στα τρίποντα (1/11). Ωστόσο, ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι οι “πράσινοι” έμειναν χωρίς σκορ στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου κατάφερε να πλησιάσει στους 3 με το 28-31 του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα άλλαξε και η εξ αρχής “καυτή” Kombank Arena πήρε ακόμα μεγαλύτερη “φωτιά” καθώς ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε πιο δυνατά και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός εντελώς άλλος οι Σέρβοι πέρασαν ξανά μπροστά μετά το αρχικό 6-2 με το 36-32 στο 23ο λεπτό. Μάλιστα, εξαιτίας της αστοχίας, των λαθών και της χαλάρωσής των “πράσινων” οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με το 43-35 στα μισά της τρίτης περιόδου την ίδια ώρα που ο Γκιστ “φορτώθηκε” με 4ο φάουλ και ο Σάσα Τζόρτζεβιτς πήρε εσπευσμένα τάιμ άουτ για να “ξυπνήσει” τους παίκτες του. Με τον Κίνσει να παραμένει ο μεγάλος “πονοκέφαλος” για τον Παναθηναϊκό ο Ερυθρός Αστέρας πήγε και σε διψήφια διαφορά με το 51-40 στο 29', την οποία διατήρησε ως τη λήξη του τριαντάλεπτου το οποίος μετά το επιμέρους 25-11 έκλεισε με το 53-42.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο ο φοβερός Έλιοτ Ουίλιαμς το πήρε... προσωπικά και με 11 πόντους του στο σερί 13-0 του Παναθηναϊκού οι “πράσινοι” γύρισαν το παιχνίδι ισοφαρίζοντας σε 55-55 στο 35ο λεπτό. Μίλερ και Κίνσει σταμάτησαν το σερί του Εξάστερου και διατήρησαν το προβάδισμα για τους Σέρβους με το 59-55, ο Ραντούλιτσα μείωσε στο καλάθι αλλά ο Μίλερ με βολές έδωσε “ανάσα” στους γηπεδούχους με το 61-57 δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Χωρίς τους Διαμαντίδη και Καλάθη στο τελευταίο κρίσιμο δίλεπτο ο Εξάστερος προσπάθησε για την ανατροπή όμως ο μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ο Τόρενς Κίνσει έκανε το 63-57 στα 1:21 πριν το τέλος και ουσιαστικά εκεί ο Ερυθρός Αστέρας “καθάρισε” το παιχνίδι. Με πόντους του Ραντούλιτσα ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 4(64-60) στα 42'' ενώ ο Ουίλιαμς με τρίποντο μείωσε στον πόντο (64-63) στα 31''. Στη συνέχεια, ο Αμερικανός κάνοντας το πέμπτο του φάουλ του έδωσε την ευκαιρία στον Ντάνγκουμπιτς να κάνει το 66-63 στα 23''. Ο κακός σήμερα Νικ Καλάθης αξιοποίησε μια βολή, και ο Φελντέιν έκανε μεγάλο λάθος κάνοντας πολύ καθυστερημένα φάουλ και έτσι ο Παναθηναϊκός “αυτοκτόνησε” και ο Ερυθρός Αστέρας πήρε την μεγάλη νίκη με το 69-67.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 28-31, 53-42, 69-67

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Κίνσει 19, Ντάνγκουμπιτς 9, Λάζιτς 2, Σιμόνοβιτς 2, Γιόβιτς 4, Γκούντουριτς 2, Μίλερ 16, Ζίρμπες 6, Στίματς 3, Μίτσιτς 6.

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Διαμαντίδης, Φώτσης, Καλάθης 5, Γκιστ 9, Γιάνκοβιτς, Χέινς 5, Φελντέιν 4, Ραντούλιτσα 11, Πάβλοβιτς 7, Ουίλιαμς 17, Χάντερ 4, Κούζμιτς 5.

* Ο Βινς Χάντερ πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τον Παναθηναϊκό και ήταν άκρως θετικός.