Σάββατο, 19 Μαρτίου 2016

Τρέχει με... 100 για την εξάδα ο Κολοσσός !

Πολύ μεγάλη και εύκολη νίκη πανηγύρισε ο Κολοσσός καθώς “διαλύοντας” την Καβάλα με 98-79 κι σε συνδυασμό με την ήττα του ΠΑΟΚ από το Λαύριο έβαλε πλώρη για την πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος.

Οι Ροδίτες ήταν καταιγιστικοί και στα 40 λεπτά και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρέλεφονρτ με τη διαφορά να φτάνει και το +30 δεν άφησε περιθώρια στην Καβάλα να ελπίζει για το “διπλό” που θα της έδινε μεγάλη “ανάσα” για την παραμονή στην κατηγορία. Πλέον, η ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας ενώ ο Κολοσσός πια είναι πέμπτος και μια θέση πάνω από τον ΠΑΟΚ !

Από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα ο Κολοσσός έδειξε τις... άγριες διαθέσεις του και ενώ η Καβάλα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 6-6 οι Ροδίτες στο 7ο λεπτό πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 18-6 ενώ στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 22-13.

Στη δεύτερη περίοδο χειροτέρεψαν και άλλο τα πράγματα για την Καβάλα καθώς παρά τις προσπάθειες του Ουίλιαμς δεν μπορούσε να πλησιάσει και να γυρίσει το παιχνίδι. Από την άλλη ο Κολοσσός με τον Ρέλεφορντ να είναι σε πολύ μεγάλη μέρα και με τη διαφορά να φτάνει και στο +19(43-24) μετέτρεψε το παιχνίδι σε “περίπατο” και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με το 46-29.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια ο Κολοσσός έτρεξε ένα σερί 13-0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και με την διαφορά να εκτοξεύεται στο +30(61-31) πια το παιχνίδι είχε εξελιχθεί σε τυπική διαδικασία. Η Καβάλα ήταν ανήμπορη να αντιδράσει και το μόνο που κατάφερε να μειώσει στους 22 και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 70-44.

Πλέον, και η τελευταία περίοδος όπως και όλος ο αγώνας άλλωστε είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Εκμεταλλευόμενη μια μικρή χαλάρωση των Ροδιτών η Καβάλα έριξε τη διαφορά στους 18(80-62) πέντε λεπτά πριν τη λήξη όμως για ανατροπή ούτε λόγος. Ο Κολοσσός διατήρησε με άνεση τα ηνία και τελικά πήρε την πολύ μεγάλη νίκη με το 98-79

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 46-29, 70-44, 98-79

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γεωργαλλής 6, Λαρεντζάκης 9, Σαλούστρος 6, Λίντεν, Μπίλης 2, Οικονομόπουλος 1, Μανωλόπουλος 6, Ντέιβις 4, Αχόνεν 16, Λιούις 12, Μακ Γκι 11, Ρέλεφορντ 25.

Καβάλα (Γιατζόγλου): Δεμερτζής, Ταπούτος 13, Γιαννακίδης, Σταμπουλής 4, Κοστόφ 13, Καλαϊτζίδης 3, Γέλιος 2, Κρόμα 18, ΜακΚι 6, Ουίλιαμς 12, Λέιζερ 8, Λίβας.