Παρασκευή, 5 Φεβρουαρίου 2016

Ολυμπιακός: Συγκλονιστικός Πρίντεζης, ανατροπή και «φιλί ζωής» (photos)

Γυρνώντας από το -12 του 25' ο Ολυμπιακός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον συγκλονιστικό και με... ρεκόρ Γιώργο Πρίντεζη γύρισε το παιχνίδι με την Κίμκι και επικρατώντας με 89-77 στο ΣΕΦ για την 7η αγωνιστική του ΤΟP 16 της Ευρωλίγκας πήρε μεγάλη “ανάσα” για την πρόκριση στους “8”.

Μετά τις πρόσφατες τρεις ήττες οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν στο παρκέ για τον σημερινό αγώνα με την “πλάτη στον τοίχο” και μέχρι το 25ο λεπτό έβλεπαν την Κίμκι να έχει με άνεση τα ηνία. Από κει και μετά όμως “ξύπνησαν” και με “οδηγό” τον φανταστικό Γιώργο Πρίντεζη ο οποίος με τους πόντους του πέτυχε ρεκόρ(το προηγούμενο ήταν 25 πόντοι με την Εφές το 2013) καριέρας στην Ευρωλίγκα, τον σπουδαίο Χάκετ και τους Χάντερ και Σπανούλη να δίνουν σημαντική βοήθεια ο Ολυμπιακός πήρε το πολύ καθοριστικό παιχνίδι και εξακολουθεί να ελπίζει για την πρόκριση στους “8”.

Στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος όμως από κει και μετά η Κίμκι είχε τον πρώτο λόγο και με ένα σερί 14-0 πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 7-19 στα μισά της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια οι “ερυθρόλευκοι” απάντησαν με ένα σερί 10-0 με τους 8 πόντους να ανήκουν στον Πρίντεζη μάζεψε τη διαφορά μειώνοντας σε 17-19. Στο 8ο λεπτό με τρίποντο του Σπανούλη οι Πειραιώτες πλησίασαν και στον πόντο(20-21) όμως οι Ρώσοι διατήρησαν το προβάδισμα και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 20-24.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα χειροτέρεψαν για τον Ολυμπιακό καθώς με την Πρίντεζη να παλεύει μόνος του στην επίθεση οι “ερυθρόλευκοι” είχαν μεγάλο πρόβλημα με αποτέλεσμα μετά το ισόπαλο 27-27 η Κίμκι να πάει πάλι στο +12(27-39) στο 16ο λεπτό. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά και χάρη στον Πρίντεζη που συνέχισε να παλεύει φιλότιμα μείωσαν στους 5 με το 38-43 του ημιχρόνου.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια ο Ολυμπιακός μείωσε στους 3(40-43) όμως με τους Αγκουστίν, Ράις και Μόνια η Κίμκι πήγε πάλι στο +12(44-56) στο 24ο λεπτό. Λίγο αργότερα οι Πειραιώτες “ξύπνησαν” και βελτιώνοντας την άμυνά του στην οποία ο Χάντερ έκανε πολύ καλή δουλειά και με ένα σερί 9-0 από τον εξαιρετικό Χάκετ και τους Τζόνσον-Όντομ και Στρόμπερι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με το 58-58 στο 28' και γύρισε το παιχνίδι. Ένα λεπτό αργότερα δια χειρός Παπαπέτρου ήρθε και το προβάδισμα με το 62-60 με το οποίο ολοκληρώθηκε το τριαντάλεπτο.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με ένα σερί 6-0 οι “ερυθρόλευκοι” ξέφυγαν με το 68-60 και ουσιαστικά εκεί “καθάρισαν” το παιχνίδι. Στη συνέχεια, με τον Σβεντ να εξακολουθεί να είναι “πονοκέφαλος” για τους γηπεδούχους η Κίμκι προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 5. Ο Πρίντεζης με βολές έκανε το 77-70 και παράλληλα “έσπασε” το ρεκόρ πόντων του στην Ευρωλίγκας ενώ με καλάθι του Χάντερ και τρίποντο του Σπανούλη οι Πειραιώτες πήγαν πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με το 82-70 στο 37ο λεπτό. Οι Ρώσοι όντας πια σοκαρισμένοι από την εξέλιξη του αγώνα δεν μπόρεσαν να γυρίσουν το παιχνίδι, οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν και στο +15(86-71) και τελικά ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την μεγάλη ανατροπή και νίκη με το 89-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-43, 89-77

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 14, Πρίντεζης 30, Παπαπέτρου 4, Χάντερ 10, Χάκετ 14, Στρόμπερι 5, Μάντζαρης, Λοτζέσκι 5, Μιλουτίνοφ 2, Αθηναίου, Τζόνσον-Όντομ 5.

Κίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 14, Σβεντ 11, Κοπόνεν, Ντράγκιτς 11, Σοκόλοφ 3, Μόνια 12, Χάνεικατ 5, Αγκουστίν 13, Τοντόροβιτς 1, Βάλτσεφ 7.