Κυριακή, 21 Φεβρουαρίου 2016

Ο «διαστημικός» Παναθηναϊκός συνέτριψε τον ΠΑΟΚ ! (photos)

Ο ανανεωμένος και θετικός πια Παναθηναϊκός όντας εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση “διέλυσε” τον ΠΑΟΚ επικρατώντας με 90-67 στην Πυλαία για την 20η αγωνιστική της Basket League και ισοφάρισε την μεγαλύτερη διαφορά με την οποία έχει κερδίσει τον Δικέφαλο στην Θεσσαλονίκη.

Οι προσθήκες των δύο παικτών(αναμένεται και ο Χάντερ τη Δευτέρα), των Χέινς και Ουίλιμας που έκανε του... πάνε πολύ, οι υπόλοιποι “πράσινοι” ανεβάζουν “στροφές” και έτσι ο Παναθηναϊκός πια θυμίζει τον παλιό καλό του εαυτό. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ήταν καταιγιστική στον αγώνα στη Θεσσαλονίκη κάνοντας “πάρτι” διαρκείας, με τον Ουίλιαμς στο δεύτερο παιχνίδι του με τον Εξάστερο ήταν εξαιρετικός και μάλιστα ήταν και ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους.
Εν τω μεταξύ, οι “πράσινοι” με το σημερινό(21/2) ισοφάρισαν την προηγούμενη μεγαλύτερη διαφορά τους σε νίκη επί του ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη, η οποία ήταν το +23(61-84) τη σεζόν 2010-'11.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι ξεκινώντας με τρίποντο του Ντούβνιακ για το 3-0 ενώ ο Παναθηναϊκός πέρασε πρώτη φορά μπροστά με το 5-6 στο πρώτο τρίλεπτο. Στη συνέχεια, με τον Μάρκοβιτς να έχει μπει “ζεστός” οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 6ο λεπτό όταν μετά από ένα 5-0 από τους Ραντούλιτσα και Ουίλιαμς οι “πράσινοι” πέρασαν και πάλι μπροστά με το 13-16. Μάλιστα, με τον Ουίλιαμς να έχει ξεκινήσει πολύ καλά και τους Χέινς, Κούζμιτς και Γιάνκοβιτς να συμπληρώνουν το σερί 10-0 που έτρεξαν ο Παναθηναϊκός πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 17-27 στο 9' ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με το 19-30.

Η απουσία των Βασιλειάδη και Σχορτσιανίτη και το πρόβλημα στην επίθεση ήταν καθοριστικά και σε αυτό το παιχνίδι του ΠΑΟΚ, ο οποίος μένοντας τρία λεπτά χωρίς σκορ άρχισε να παραδίνεται στους φιλοξενούμενους. Ο καλύτερος και πολύ εύστοχος Παναθηναϊκός με ένα σερί 11-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο +20(21-41) στο 13ο λεπτό και πολύ γρήγορα το παιχνίδι εξελίχθηκε σε “περίπατο”. Οι Θεσσαλονικείς δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, ουσιαστικά ήταν ωσεί παρών και μοιραία οι “πράσινοι” με ένα σερί 5-0 και άλλο ένα 6-0 έφτασαν και στο +28(27-55). Μάλιστα, βλέποντας την ομάδα του να είναι καταιγιστική ο Σάσα Τζόρτζεβιτς έβαλε στο παιχνίδι και τους Παπαγιάννη και Λούντζη ενώ δια χειρός Ουίλιαμς η διαφορά “άγγιξε” και το +30(31-61) και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 32-61 για τον εξαιρετικό σε άμυνα και επίθεση Παναθηναϊκό.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο ΠΑΟΚ μπήκε με ένα σερί 6-0 και έριξε τη διαφορά στους 23(38-61) όμως στη συνέχεια δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι περισσότερο. Ο Παναθηναϊκός εξακολούθησε να είναι καταιγιστικός με αποτέλεσμα να φτάσει και στο +34 με το 38-72 στα μισά της τρίτης περιόδου ενώ το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 46-78.

Πλέον, όπως και όλος ο αγώνας και η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο ΠΑΟΚ εξακολούθησε να έχει τον ρόλο... θεατή, ο Παναθηναϊκός συνέχισε ανενόχλητος το “πάρτι” του και η διαφορά παρέμεινε κοντά στο +30 με το σκορ να είναι στο 55-85 πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Στη συνέχεια οι “πράσινοι” χαλάρωσαν λίγο και οι Θεσσαλονικείς με ένα σερί 8-0 μείωσαν στους 22(63-85) αλλά τελικά ο “εφιάλτης” του ΠΑΟΚ και ο εντυπωσιακός “περίπατος” του Παναθηναϊκού ολοκληρώθηκαν με το ταμπλό στην Πυλαία να γράφει το τελικό 90-67.

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 32-61, 46-78, 67-90

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Δέδας 2, Μαργαρίτης 11, Τέπιτς 7, Τσόχλας, Κακαρούδης 2, Λιάπης 4, Χάτσερ 16, Μάρκοβιτς 12, Κώττας 8, Ντούβνιακ 5.

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Διαμαντίδης 6, Καλάθης 7, Γιάνκοβιτς 5, Φελντέιν 5, Ουίλιαμς 18, Χέινς 9, Ραντούλιτσα 9, Παπαγιάννης 8, Κούζμιτς 4, Μποχωρίδης 7, Γκιστ 10, Λούντζης 2.