Τετάρτη, 10 Φεβρουαρίου 2016

Άρης: Φινάλε με «περίπατο» αλλά και αποκλεισμό

Με νίκη αποχαιρέτησε το φετινό Eurocup ο Άρης καθώς η ηγετική εμφάνιση επί της Αρμάνι Μιλάνο και η νίκη με 83-68 στο “Nick Galis Hall” δεν ήταν αρκετή και η ομάδα της Θεσσαλονίκης αποκλείστηκε από τους “16” της διοργάνωσης.

Η χθεσινή νίκη επί της Άλμπα επί της Νεπτούνας έφερε τον αποκλεισμό για τον Άρη όμως οι Θεσσαλονικείς αποχαιρέτισαν το φετινό Eurocup με ψηλά το κεφάλι. Διέλυσαν την Αρμάνι Μιλάνο και ολοκλήρωσαν το φετινό τους ευρωπαϊκό ταξίδι.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σε... νορμάλ επίπεδα με τον Άρη να έχει τον πρώτο λόγο στη μεγαλύτερη διάρκεια αλλά την Αρμάνι να είναι κοντά. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πιο καλά και με τον Μούρτο να έχει ξεκινήσει καλά είχαν ένα μικρό προβάδισμα που έφτασε και στο +5 με το οποίο έκλεισε η περίοδος(26-21).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ιταλοί βελτιώθηκαν με αποτέλεσμα να καλύψουν τη μικρή διαφορά των γηπεδούχων και πλέον το σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια. Ο Μούρτος έστειλε ξανά τον Άρη στο +5(41-36) στο 17ο λεπτό όμως η Αρμάνι απάντησε και είχε το προβάδισμα στο ημίχρονο με το 46-47.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια τα πράγματα άλλαξαν. Αρχικά οι Ιταλοί μπήκαν πιο δυνατά στην τρίτη περίοδο και ξέφυγαν με το 46-53 όμως η συνέχεια ήταν πολύ διαφορετική αφού ο Άρης με “όπλο” του την πιεστική άμυνα όχι μόνο απάντησε άμεσα και κάλυψε τη διαφορά αλλά με ένα σερί 16-0 προηγήθηκε με 62-53 στο 27'. Μάλιστα, διατήρησε το +9 και το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 68-59.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο η Αρμάνι έμεινε για πέντε λεπτά χωρίς σκορ και το πλήρωσε. Ο ΜακΝιλ έστειλε τον Άρη στο +15(74-59) στο 35ο λεπτό και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Στη συνέχεια οι Ιταλοί δεν μπόρεσαν να γυρίσουν το παιχνίδι, αντίθετα οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έφτασαν και στο +18(83-68) και τελικά η νίκη ήρθε με το 83-65.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 46-47, 68-59, 83-68

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Δημας,Τσούπκοβιτς 9, Ουάιτ 12, Ουότερς 12, Δίπλαρος, Ζάρας 5, Χάγκινς 15, Κοέν 6, Μούρτος 11, Σίμτσακ 1, ΜακΝιλ 12.

Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛιν 2, Λαφαγιέτ 5, Τσερέλα 5, Μάτσβαν 11, Τσιντσιαρίνι 12, Σάντερς 14, Τζένκινς 7, Μπάρατς 1, Σιμόν 11,