Πέμπτη, 18 Φεβρουαρίου 2016

ΑΕΚ: «Περίπατος» στην Πάτρα

Η ΑΕΚ δεν είχε όρεξη για... περιπέτειες στην Πάτρα και πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση συνέτριψε τον Απόλλωνα με 82-63 για την 19η αγωνιστική της Basket League και παραμένει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Οι Πατρινοί ήθελαν παρουσία και του κόσμου τους να σταθούν ανταγωνιστικοί όμως δεν τα κατάφεραν και επέτρεψαν στην ΑΕΚ να κάνει “περίπατο” στο κλειστό της Περιβόλας. Η Ένωση δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο του αγώνα και με πρωταγωνιστές τους Μαυροκεφαλίδη, Καλαμπόκη και Χέρστον πήρε εύκολα την 15η νίκη της στη φετινή Α1.

Το παιχνίδι είχε κριθεί από το ξεκίνημά του κιόλας καθώς η ΑΕΚ ήλεγχε τον αγώνα σε όλη του τη διάρκεια. Ο Απόλλωνας προηγήθηκε μόλις μια φορά με το αρχικό 2-0 και έκτοτε “κυνηγούσαν” τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου ήταν στο +7.

Στη δεύτερη περίοδο η Ένωση πάτησε “γκάζι” με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί στο +22 με το 25-47 του ημιχρόνου. Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, ο Απόλλωνας δεν μπόρεσε να συνέλθει και να μπει στο παιχνίδι και η ΑΕΚ με “όπλο” της την καλή άμυνα και τους Μαυροκεφαλίδη, Χέρστον και Καλαμπόκη διατήρησε με άνεση τα ηνία και το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 37-63 ενώ η άνετη νίκη για την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς ήρθε με το τελικό 82-63.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 25-47, 37-63, 63-82

Απόλλων Πάτρας (Μέξας): Αργυρόπουλος, Βεργίνης 3, Πάλμπλαντ, Τζαουάρα, Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος 2, Άντερσον 6, Μέιερ, Σάντλερ 5, Γουντς 9.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου, Σάκοτα 6, Χέιρστον 8, Μιλόσεβιτς 2, Γκριν, Μαυροκεφαλίδης 11, Κάρτερ 3, Μπράουν 2, Σαρικόπουλος, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 9, Μαυροειδής 4.