Σάββατο, 6 Φεβρουαρίου 2016

Νέο σερί... τετράδας για τον Άρη

Μπορεί να μην πάτησε “γκάζι” όμως ο Άρης εκμεταλλευόμενος την αγωνιστική του ανωτερότητα “καθάρισε” και το Λαύριο με 82-68 στο “Nick Galis Hall” για την 17η αγωνιστική της Basket League και φτάνοντας τις τρεις συνεχόμενες νίκες παραμένει στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

Εξαιτίας του νωθρού ξεκινήματος των γηπεδούχων το Λαύριο παρέμεινε κοντά στο πρώτο ημίχρονο όμως με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Άρης σοβαρεύτηκε και με τους Ουάιτ, Ουότερς, Πελεκάνο, Χάγκινς και ΜακΝιλ έκανε το καθήκον του παίρνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη του.

Κακό ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων καθώς χρειάστηκε να περάσουν τρία λεπτά αγώνα για να ανοίξουν το σκορ ενώ και στη συνέχεια έμειναν σε χαμηλά επίπεδα. Από το 2-4 του Λαυρίου και μετά ο Άρης διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο έφτασε και στο +7(13-6) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με χαμηλό σκορ και 13-8.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με ένα σερί 7-0 ο Άρης πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 20-10 στο 12ο λεπτό όμως το Λαύριο με δύο τρίποντα από τον Περράκη και καλάθι του Γιαννακόπουλο και ένα σερί 8-0 μείωσε στο καλάθι(20-18). Μάλιστα, με ένα 5-0 από τον Κέσελ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και μπροστά με το 22-23 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια, οι Ζάρας, Ουάιτ, Μούρτος και Χάγκινς έστειλαν ξανά τον Άρη στο +7(35-28) και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 39-33.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια το Λαύριο άρχισε να μένει από δυνάμεις ενώ οι Θεσσαλονικείς να ανεβάζουν “στροφές”. Με τον Πελεκάνο να είναι σε καλή μέρα έφτασαν και στο +13(49-36) στο 24ο λεπτό και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Χάμιλτον, Μπολντς και Κρούμπαλι ο Άρης πήγε και στο +15(59-44) στο 28'. Ωστόσο, το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση των γηπεδούχων που ακολούθησε και κατάφερε να μειώσει στους 7(59-52) αλλά το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 61-52.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο οι Χάγκινς, Ουάιτ και Ξανθόπουλος έβαλαν τέλος στα... όνειρα των φιλοξενούμενων καθώς με τρίποντου του Έλληνα γκαρντ ο Άρης ανέβασε τη διαφορά στους 16(72-56) στο 36ο λεπτό και ουσιαστικά εκεί “καθάρισε” το παιχνίδι. Ο Δημήτρης Πρίφτης βρήκε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής και στον “μικρό” Δημήτρη Φλιώνη και τελικά η νίκη ήρθε με το 82-68.

Τα δεκάλεπτα: 13-8, 39-33, 61-52, 82-68

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 5, Μούρτος 6, Πελεκάνος 10, Ουάιτ 17, Ουότερς 8, Χάγκινς 10, ΜακΝιλ 10, Τσούπκοβιτς 2, Ζάρας 5, Κοέν 5, Σίμτσακ 2, Φλιώνης 2.

Λαύριο (Σερέλης): Χάμιλτον 4, Σακελλαρίου 8, Νίξον 4, Κακλαμανάκης, Μπολντς 10, Κέσελ 10, Κρούμπαλι 7, Τσίρος, Γιαννακόπουλος 11, Μπάρλος 6, Περράκης 8.