Σάββατο, 13 Φεβρουαρίου 2016

ΑΕΚ: Με χαμηλές ταχύτητες αλλά και νίκη στην Καβάλα

Χωρίς να πατήσει “γκάζι” η ΑΕΚ έκανε το... καθήκον της στην Καβάλα επικρατώντας με 65-55 της τοπικής ομάδας και φτάνοντας τις 14 νίκες παραμένει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Basket League.

Μπορεί η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς να μην εντυπωσίασε και να επέτρεψε στην ουραγό Καβάλα να της βάλει δύσκολα όμως δεν έκανε την “γκέλα” και με πρωταγωνιστές τους Χέρτσον, Καλαμπόκη, Κατσίβελη και Μαυροκεφαλίδη έφτασε τις 14 νίκες στο πρωτάθλημα και παραμένει μόνη στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Αρχικά η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι καθώς προηγήθηκε με διψήφιο προβάδισμα(3-13) μόλις στο 6ο λεπτό την ίδια ώρα που η Καβάλα είχε μείνει στους 3 πόντους. Ωστόσο, η συνέχεια ήταν διαφορετική αφού οι γηπεδούχοι με τον Γουίλιαμς να έχει μπει ορεξάτος(τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους και 20 ριμπάουντ!) μάζεψαν τη μισή διαφορά και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 15-21.

Η ομάδα της Μακεδονίας εκμεταλλευόμενη την χαλάρωση της ΑΕΚ συνέχισε να είναι ανταγωνιστική και μάλιστα με τρίποντο του Γιαννακίδη πέρασε πρώτη φορά μπροστά με το 24-22 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Λίγο αργότερα ο Σάκοτα απάντησε από την ίδια θέση και διαμόρφωσε το 29-32 του ημιχρόνου.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, η ΑΕΚ ανέκαμψε και με “όπλο” της την καλή άμυνα και δια χειρός Χέρστον πήγε ξανά στο +10 με το 33-43 στα μισά της τρίτης περιόδου. Έκτοτε, διατήρησε με άνεση τα ηνία και το διψήφιο προβάδισμα και το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 40-50.

Η Καβάλα συνέχισε να το παλεύει στην τελευταία περίοδο και εκμεταλλευόμενη τα λάθη και την αστοχία της Ένωσης μείωσε σε 47-53 στο 33ο λεπτό ενώ ο ΜακΚι έκανε το 53-59 δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Γιούρι Ζντοβτς κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ για να... συνεφέρει τους παίκτες του και όταν οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ ο Δημήτρης Κατσίβελης με τρίποντο και το 53-62 έβαλε τέλος στα όνειρα της Καβάλας. Στο λιγοστό χρόνο που απέμενε η ΑΕΚ δεν... ανησύχησε και ανεβάζοντας πάλι τη διαφορά στο +10 πήρε την 14η νίκη της στο πρωτάθλημα με το τελικό 65-55.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 29-32, 40-50, 55-65

Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 7, Γουίλιαμς 18, ΜακΚί 9, Γιαννακίδης 3, Κρομά 9, Σταμπούλης 2, Γκέλιος 5, Κοστόφ 2, Καλαϊτζίδης, Δεμερτζής.

AEΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου 5, Μπράουν, Χέρστον 15, Μαυροκεφαλίδης 9, Κάρτερ 5, Κατσίβελης 7, Μαυροειδής, Σάκοτα 6, Μιλόσεβιτς 9, Καλαμπόκης 9, Σαρικόπουλος.