Πέμπτη, 18 Φεβρουαρίου 2016

Παναθηναϊκός: Ορεξάτος και με θετικό ντεμπούτο Γουίλιαμς

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και συνέχισε με νέο “περίπατο” στην Basket League καθώς επικράτησε δια περιπάτου με 90-69 του Αρκαδικού στο παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής, στο οποίο ο Έλιοτ Γουίλιαμς πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τον Εξάστερο και μάλιστα ήταν θετικός.

Μπορεί να έπαιξε χωρίς τον Δημήτρη Διαμαντίδη αλλά και τους Κούζμιτς, Χαραλαμπόπουλο και Παππά όμως οι υπόλοιποι “πράσινοι” ήταν σε καλή μέρα με αποτέλεσμα να κάνουν πάρτι “διαρκείας” με τον νεοφώτιστο Αρκαδικό. Εν τω μεταξύ, ο Έλιοτ Γουίλιαμς ήταν θετικός στο ντεμπούτο του με τον Παναθηναϊκό έχοντας 10 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 22:09 λεπτά συμμετοχής.
Πλέον, οι “πράσινοι” έχουν στο μυαλό τους το δύσκολο παιχνίδι της Κυριακής(21/2) με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία αλλά και τον κρίσιμο και ιδιαίτερο αγώνα με την Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς την επόμενη Πέμπτη(25/2).

Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς έδειξαν από την αρχή του αγώνα τις διαθέσεις τους και ξεκινώντας σοβαροί και μαχητικοί δεν επέτρεψαν στον Αρκαδικό να μείνει σε επαφή με το σκορ ούτε καν στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι “πράσινοι” μπήκαν με ένα 7-0 στο πρώτο τρίλεπτο ενώ δύο λεπτά αργότερα ήρθε και το πρώτο διψήφιο προβάδισμα(15-5). Μάλιστα, με τον Γιάνκοβιτς να έχει ξεκινήσει πολύ καλά και τους Γουίλιαμς, Γκιστ, Καλάθη και Μποχωρίδη να βάζουν το “λιθαράκι” τους ο Παναθηναϊκός ήταν ήδη στο +18(28-10) στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο “περίπατος” του Εξάστερου συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τον Χέινς να φέρνει και το +21(31-10). Ο Αρκαδικός προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά όμως το μόνο που κατάφερε να κάνει ήταν να μειώσει στους 12(39-27) στο 16ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός με τα δύο του νέα μεταγραφικά αποκτήματα τους Χέινς και Γουίλιαμς να κάνουν καλή δουλειά δεν... ανησύχησε περισσότερο και η διαφορά πήγε και πάλι στο +19 με το 53-34 του ημιχρόνου, το οποίο μάλιστα έκλεισε όπως και το πρώτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Μποχωρίδη.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια δεν άλλαξε κάτι και ο αγώνας πήγε στον ίδιο ρυθμό. Από την μια ο Αρκαδικός πάλευε χωρίς αποτέλεσμα να μαζέψει κάπως τη διαφορά(56-44 στο 22') και από την άλλη ο Παναθηναϊκός πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση συνέχισε ανενόχλητος τον “περίπατο”. Η διαφορά παρέμεινε κοντά στο +18 και το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 70-52.

Η τελευταία περίοδος όπως και όλος ο αγώνας άλλωστε ήταν τυπική διαδικασία. Με τους Φελντέιν, Ραντούλιτσα, Γουίλιαμς και Παπαγιάννη η διαφορά πήγε στο +22(87-65) δύο λεπτά πριν τη λήξη και τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε την εύκολη νίκη με το 90-69 και εξακολουθεί να μοιράζεται με τον Ολυμπιακό την κορυφή της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 28-10, 53-34, 70-52, 90-69

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Φώτσης 3, Καλάθης 4, Γκιστ 4, Χέινς 5, Γιάνκοβιτς 15, Φελντέιν 15, Ραντούλιτσα 10, Γουίλιαμς 10, Παπαγιάννης 13, Μποχωρίδης 8, Καλαϊτζάκης.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Στεφανίδης 8, Βαν Όστρουμ 4, Τζόουνς Τσ.14, Λέτζιον 11, Λι 6, Νουούτινεν 11, Καραμαλέγκος 3, Τζόουνς Τ, 8, Κοψαύτης 4, Κωνσταντίνου, Τζουγκαράκης.