Σάββατο, 13 Φεβρουαρίου 2016

Επιτέλους τέλος το αρνητικό σερί του Κόροιβου !

Τέλος στο αρνητικό σερί των επτά ηττών έβαλε ο Κόροιβος και πήρε μεγάλη βαθμολογική “ανάσα” καθώς χάρη στους εντυπωσιακούς Χάρις και Τσάπιν επικράτησε με 87-77 της Κηφισιάς στην Αμαλιάδα για την 18η αγωνιστική της Basket League.

Μετά από επτά συνεχόμενες ήττες, πατώντας “γκάζι” στην τελευταία περίοδο και χάρη στους εντυπωσιακού Ντάρελ Χάρις και Αλεκσάντερ Τσάπιν που είχαν 26 και 22 πόντους αντίστοιχα η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου επέστρεψε στις νίκες πετυχαίνοντας την πρώτη της στο 2016 και παράλληλα απομακρύνθηκε και άλλο από την επικίνδυνη “ζώνη” του υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι καθώς ξεκίνησαν με ένα σερί 5-0 ενώ διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το πρώτο πεντάλεπτο όταν ο Κόροιβος πέρασε πρώτη φορά μπροστά με το 10-9. Στη συνέχεια όμως, με ένα σερί 9-0 η Κηφισιά ξέφυγε με το 12-18 στο 9ο λεπτό ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 14-20.

Με τον Κασελάκη να πραγματοποιεί νέα πολύ καλή εμφάνιση η Κηφισιά πήγε και στο +8(18-26) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου όμως ο Κόροιβος με ένα σερί 5-0 μείωσε στο καλάθι(30-32) στο 17'. Δύο λεπτά αργότερα με νέο σερί αυτή τη φορά 6-0 πλησίασε και στον πόντο(36-37) ενώ με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Τσάπιν πέρασε ξανά μπροστά με το 42-39 και στο ημίχρονο προηγήθηκε με 42-41.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, τα πράγματα άλλαξαν και ο Κόροιβος έδειξε ότι “καιγόταν” για τη νίκη. Παρόλο που έχασε με πέντε φάουλ(3 φάουλ σε 3'' και αποβολή) τον Βασιλόπουλο άρχισε να ανεβάζει “στροφές” και με τους Τσάπιν και Χάρις να είναι σε πολύ μεγάλη μέρα πήρε τα ηνία και προηγήθηκε με 51-45 στα μισά της τρίτης περιόδου. Δύο λεπτά αργότερα έφτασε και στο +7(55-48) όμως η Κηφισιά με ένα σερί 9-0 από τους Γκίκα, Κασελάκη και Σμιθ πέρασε και πάλι μπροστά με το 55-57.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι σίγησαν, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι γηπεδούχοι, οι οποίοι διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας. Χάρη στους φανταστικούς Τσάπιν, Χάρις και Ντέιβις πήγαν σε διψήφιο προβάδισμα με το 85-75 στα 40'' πριν τη λήξη και έτσι ο Κόροιβος με το τελικό 87-77 επέστρεψε στις νίκες μετά από επτά σερί ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 42-41, 55-57, 87-77

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Βασιλόπουλος 2, Χαριτόπουλος 12, Ντέιβις 12, Τρότερ 4, Χάρις 26, Τσάπιν 22, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 2, Πουλιανίτης 5, Χριστοδούλου 2.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος , Κασελάκης 22, Γκίκας 9, Γλυνιαδάκης 7, Ελ-Αμίν 15, Χογκ 3, Σμιθ 3, Σταμάτης, Πόποβιτς 3, Μάρσαλ 8, Στίγκερς 7.