Σάββατο, 13 Φεβρουαρίου 2016

Επιτέλους νίκη για τον Αρκαδικό !

Μετά από δύο μήνες και οκτώ σερί ήττες ο Αρκαδικός που “καιγόταν” επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 77-67 του Κολοσσού στην Τρίπολη στην 18η αγωνιστική της Basket League.

Με τον Βασίλη Καββαδά να πραγματοποιεί νέα πολύ καλή εμφάνιση και τους Νούουτινεν και Τζόουνς να συμπληρώνουν την τριάδα των κορυφαίων η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη όντας στην τελευταία θέση της βαθμολογίας έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των οκτώ ηττών.

Οι Ροδίτες ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και ήταν στο +5(4-9) στα πρώτα δυόμιση λεπτά. Ο Αρκαδικός ήταν κοντά και μάλιστα μείωσαν στον πόντο(8-9) στο πρώτο πεντάλεπτο όμως στη συνέχεια ο Κολοσσός με τους Λαρεντζάκη και Ρέλφορντ πήγε στο +6(10-16). Μάλιστα, παρόλο που οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 5-0 και μείωσαν στον πόντο(15-16) διατήρησε τα ηνία μέχρι και το κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε με το 18-20.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν και τα ηνία είχε πια ο Αρκαδικός. Οι γηπεδούχοι πέρασαν πρώτη φορά μπροστά με το 22-20 στο 12ο λεπτό, ο Λαρεντζάκης έκανε το 22-23 ενώ μετά το 26-27 δια χειρός Ρέλεφορντ στα μισά της περιόδου ο Αρκαδικός διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα. Με τους Καλλινικίδη, Λέτζιον και Νούουτινεν οι γηπεδούχοι πήγαν στο ημίχρονο με το 36-32.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια η αντεπίθεση των γηπεδούχων είχε και συνέχεια με αποτέλεσμα σε όλη την τρίτη περίοδο να διατηρήσουν μια πολύτιμη διαφορά. Μάλιστα, με τους Καββαδά, Τζόουνς και Λέτζιον και τρίποντο του Νούουτινεν ο Αρκαδικός πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 55-44 στο 27ο λεπτό. Ωστόσο, στη συνέχεια ο Κολοσσός “ξύπνησε” και με τους Ντέιβις και Ρέλεφορντ μάζεψε τη μισή διαφορά και το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 57-52.

Ο Αρκαδικός μπήκε αποφασισμένος στην τελευταία περίοδο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Λέτζιον και Τζόουνς έστειλε τη διαφορά στο +12(66-54) στο 33ο λεπτό και ουσιαστικά εκεί “καθάρισε” το παιχνίδι. Οι Ροδίτες που είχαν άσχημα ποσοστά από την περιφέρεια και γενικότερα δεν ήταν σε καλή μέρα προσπάθησαν για την ανατροπή μειώνοντας στους 4(69-65) δύο λεπτά πριν τη λήξη όμως ο Αρκαδικός άντεξε και με το τελικό 77-67 πανηγύρισε τη νίκη μετά από οκτώ συνεχόμενες ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-32, 57-52, 77-67

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καββαδάς 15, Βαν Όστρουμ 3, Νούουτινεν 19, Λι 2, Λέτζιον 15, Τζόουνς Τ. 2, Κοψαύτης, Καλλινικίδης 3, Στεφανίδης 3, Καραμαλέγκος, Τζόουνς Τσ. 15.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γεωργαλλής, Λαρεντζάκης 11, Λίντεν 5, Μανωλόπουλος, Ρέλεφορντ 26, ΜακΓκι 4, Σαλούστρος 9, Ντέιβις 6, Λιούις 6, Οικονομόπουλος.