Τετάρτη, 17 Φεβρουαρίου 2016

Ανατροπή και νίκη... πεντάδας για Κηφισιά

Μεγάλη ανατροπή και νίκη πανηγύρισε η Κηφισιά καθώς αν και βρέθηκε στο -10 τελικά επικράτησε με 83-79 της Καβάλας στο Ζηρίνειο και συνεχίζει να “κρατάει” την 5η θέση στην Basket League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και πήγε στα αποδυτήρια με το -10 όμως στο δεύτερο ημίχρονο με κορυφαίους τους Κασελάκη, Ελ-Αμίν, Χογκ και Στίγκερς γύρισε το παιχνίδι και πήρε την μεγάλη νίκη που την διατηρεί στην 5η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, η Καβάλα όντας στο +10 και με καλή εμφάνιση ουσιαστικά “αυτοκτόνησε” και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη που θα της έδινε μεγάλη βαθμολογική ανάσα στη “μάχη” της παραμονής.

Η ομάδα της Μακεδονίας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με τον Κοστόφ να μπαίνει ορεξάτος είχε από την αρχή τα ηνία και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το υπέρ της 16-22. Μάλιστα, δεν έμεινε στο +6 και εκμεταλλευόμενη το νωθρό ξεκίνημα των γηπεδούχων και την αστοχία τους στα τρίποντα η Καβάλα πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διψήφιο προβάδισμα και το 38-48.

Γυρνώντας όμως τα πράγματα άλλαξαν καθώς η Κηφισιά άρχισε να ανεβάζει “στροφές” και με τον Σταμάτη να δίνει πολύτιμους πόντους και τον Χογκ να κάνει πολύ καλή δουλειά κάλυψε τη διαφορά και προηγήθηκε με 52-50 στο 24ο λεπτό. Η Καβάλα όμως χάρη στους ΜακΚι και Κοστόφ είχε το προβάδισμα και στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με το 61-63.

Πια με τον αγώνα να έχει αλλάξει άρδην η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε “θρίλερ”. Το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει μια διαφορά ασφαλείας. Ο Ελ-Αμίν έκανε το 80-77 για τους γηπεδούχους όμως λίγο αργότερα ο εκ των πρωταγωνιστών των φιλοξενούμενων ο Κρομά έδωσε πάλι το προβάδισμα στην Καβάλα με το 78-79 στο 38'. Ο Στίγκερς απάντησε για το 80-79, ο Ελ-Αμίν με βολές έδωσε μεγάλη “ανάσα” με το 82-79 και τελικά μετά την τάπα του Χογκ στον Κοστόφ, ο εντυπωσιακός και σε αυτό το παιχνίδι Λεωνίδας Κασελάκης με το αμυντικό ριμπάουντ και μια βολή έγραψε το τελικό 83-79 και η Κηφισιά πήρε την μεγάλη νίκη στο Ζηρίνειο.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 38-48, 61-63, 83-79

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 12, Κασελάκης 16, Χογκ 12, Ελ-Αμίν 16, Γλυνιαδάκης 8, Μάρσαλ, Γκίκας 7, Πόποβιτς, Σταμάτης 8, Σμιθ 4.

Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 10, Ουίλιαμς 6, ΜακΚι 13, Γκέλιος 5, Κρομά 16, Σταμπουλής 6, Κοστόφ 17, Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης 6, Δεμερτζής.