Σάββατο, 13 Φεβρουαρίου 2016

Πρώτο και μεγάλο «διπλό» του Ρεθύμνου, σταμάτησε τον ΠΑΟΚ !

Την πρώτη φετινή νίκη του με μεγάλο “διπλό” πέτυχε το Ρέθυμνο καθώς “σκότωσε” τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία επικρατώντας με 94-87 στην 18η αγωνιστική της Basket League.

Παρά την καλή μέρα των Χάτσερ, Τέπιτς, Μαργαρίτη, Ντούβνιακ και Μάρκοβιτς ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να κάνει το... αυτονόητο στο “σπίτι” του και απόντων και πάλι των Βασιλειάδη και Σχορτσιανίτη υπέστη την ήττα από το εντυπωσιακό Ρέθυμνο. Οι κρητικοί είχαν τα ηνία στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και με πρωταγωνιστές τους Στόουν, Γιαννόπουλο, Μάντεν, Ντελινικάιτις και Κάρτερ πανηγύρισαν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Πλέον, ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας ενώ το Ρέθυμνο είναι δύο θέσεις πιο κάτω.

Ντέρμπι από το ξεκίνημά του ήταν το παιχνίδι στην Πυλαία με τις δύο ομάδες να έχουν ξεκινήσει με τις ίδιες διαθέσεις. Αρχικά ο ΠΑΟΚ μπήκε με ένα 4-0 του Τέπιτς και διατήρησε τη μικρή διαφορά με το 11-7 στο πρώτο τετράλεπτο όμως το Ρέθυμνο απάντησε με ένα σερί 5-0 και πέρασε μπροστά(11-12). Από κει και μετά, οι δύο ομάδες άλλαζαν την “σκυτάλη” στο σκορ όμως με ένα 5-0 από τους Γιαννόπουλο και Ντελινικάιτις το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 19-24 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τον Ντελινικάιτις να είναι και σε αυτό το παιχνίδι ο κορυφαίος του παίκτης το Ρέθυμνο πήγε και στο +6(21-27) όμως λίγο αργότερα με τους Τέπιτς, Χάτσερ και Κακαρούδη ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με το 29-29 στο 14ο λεπτό. Ωστόσο οι Κρητικοί εξακολούθησαν να έχουν τα ηνία και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Γιαννόπουλου και τους Ντελινικάιτις και Κάρτερ να συνεχίζουν να βάζουν το “λιαθαράκι” τους το Ρέθυμνο έφτασε και στο +7(37-44) στο 18ο λεπτό. Κακαρούδης και Τέπιτς μείωσαν στους 4 όμως οι Κρητικοί διατήρησαν το προβάδισμα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 40-46.

Τα προβλήματα του ΠΑΟΚ και η κυριαρχία του Ρεθύμνου συνεχίστηκαν και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια και οι Κρητικοί εξακολούθησαν να έχουν τα ηνία και οι Θεσσαλονικείς να τους “κυνηγούν”. Με τον Ντελινικάιτις να δρα ανενόχλητος οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +9(40-49) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ωστόσο ο ΠΑΟΚ ανέκαμψε στη συνέχεια μαζεύοντας σιγά σιγά τη διαφορά έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 68-68 στη λήξη του τριαντάλεπτου.

Με την τελευταία περίοδο να ξεκινάει από το... μηδέν το ντέρμπι συνεχίστηκε ως το τέλος με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά. Μάρκοβιτς και Ντούβνιακ έδωσαν το προβάδισμα(72-68) στον ΠΑΟΚ μετά από το ξεκίνημα του αγώνα όμως το Ρέθυμνο απάντησε με ένα σερί 6-0 για το 77-78 στο 35ο λεπτό. Ο Μάρκοβιτς έφερε τη νέα ισοφάριση με το 80-80 όμως από κει και μετά ο ΠΑΟΚ σίγησε και το πλήρωσε. Οι Κρητικοί δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και μάλιστα λίγο πριν τη λήξη πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 84-94 ενώ η μεγάλη νίκη ήρθε για το Ρέθυμνο με το τελικό 94-87.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 40-46, 68-68, 87-94

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Δέδας, Μαργαρίτης 12, Τέπιτς 17, Τσόχλας, Λιάπης, Κακαρούδης 7, Χάτσερ 20, Κώττας, Μάρκοβιτς 15, Ντούβνιακ 16.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Γιαννόπουλος 14, Σάφτενααρ 7, Σχίζας 4, Μάντεν 14, Στόουν 19, Κάρτερ 10, Τσακαλέρης, Χάροου 13, Ντελινικάιτις 13.

* Το παιχνίδι ήταν κεκλεισμένων των θυρών εξαιτίας της τιμωρίας μιας αγωνιστικής που είχε ο ΠΑΟΚ για το ντέρμπι με τον Άρη.