Σάββατο, 20 Φεβρουαρίου 2016

«Αυτοκτόνησε» η Ελλάδα με Ρωσία

Η Εθνική ομάδα των Γυναικών έχασε ένα “δικό” της παιχνίδι στην προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ του 2017 καθώς αν και ήταν στο +10(64-54) στο 35' τελικά ηττήθηκε με 67-66 από την Ρωσία στο κατάμεστο κλειστό της Χαλκίδας. Επόμενη “μάχη” στα προκριματικά με την Ελβετία(24/2, 21:00).

Σε ένα παιχνίδι που ήταν μεγάλο ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια η Εθνική Ελλάδος το πάλεψε και κατάφερε να γίνει το φαβορί του αγώνα όταν πέντε λεπτά πριν το τέλος ήταν στο +10(64-54). Όμως, στη συνέχεια, χαλάρωσε και το πλήρωσε καθώς η ισχυρή Ρωσία γύρισε το παιχνίδι και πήρε την μεγάλη νίκη.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στο παιχνίδι ωστόσο με τις Μάλτση και Δημητράκου η Ελλάδα ήταν στο 9-8 στο 7ο λεπτό. Η Ρωσία απάντησε άμεσα και με “όπλο” της τα ριμπάουντ προηγήθηκε με 11-15 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.
Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Ρωσίδες όντας πιο δυνατές κάτω από το καλάθι εξακολούθησαν να έχουν τον πρώτο λόγο και έφτασαν και στο +7(13-20). Όμως, η ελληνική ομάδα ανέβασε “στροφές” και με ένα σερί 6-0 μείωσε στον πόντο(19-20). Μάλιστα, δεν έμεινε εκεί και εκμεταλλευόμενη την χαλάρωση των φιλοξενούμενων πέρασε μπροστά με το 32-31 του ημιχρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια με την Ρωσία χάρη στην Βίντμερ να παίρνει πάλι τα ηνία με το 37-41 στο 24ο λεπτό και την Ελλάδα να απαντάει με τις Δημητράκου και Χατζηνικολάου για το υπέρ της 49-43 στο 27΄. Έκτοτε η ελληνική ομάδα διατήρησε το μικρό προβάδισμα και το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 53-51.

Μπαίνοντας στην τελευταία και καθοριστική πια περίοδο η Εθνική Ελλάδος με “όπλο” της την καλή άμυνα και με την Εβίνα Μάλτση να είναι σε μεγάλη μέρα όχι μόνο διατήρησε τα ηνία αλλά πήγε και σε διψήφιο προβάδισμα με το 64-54 στο 35ο λεπτό. Όμως η συνέχεια, δεν ήταν η ανάλογη καθώς οι Ελληνίδες έκαναν λάθη, οι Ρωσίδες αντέδρασαν και κάνοντας την τελική τους αντεπίθεση και με ένα σερί 9-0 έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με το 66-66 στο 39'. Στην τελευταία επίθεση της Ελλάδας η Μάλτση αστόχησε και ενώ η Ρωσία είχε 1'' για την επίθεσή της αλλά και το τέλος του αγώνα η Χατζηνικολάου έκανε φάουλ στην Οσίποβα και εκείνη με μια βολή έγραψε το τελικό 66-67 με το οποίο η Ρωσία πανηγύρισε την μεγάλη νίκη στο κατάμεστο κλειστό της Χαλκίδας.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 32-31, 53-51, 66-67

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Δημητράκου 18, Χατζηνικολάου 7, Μάλτση 22, Παπαμιχαήλ 4, Λύμουρα, Σωτηρίου 4, Κοσμά, Σπανού 9, Καλτσίδου 2.

Ρωσία (Βάσιν): Λεφτσένκο 2, Μπελιάκοβα 15, Βίντμερ 12, Μπέγκλοβα 2, Βιερού, Οσίποβα 15, Σάποβα, Μάιγκα, Βαντέεβα 13, Κολοσόφσκαγια 3, Τσερεπάνοβα 3, Μούσινα 2.