Σάββατο, 6 Φεβρουαρίου 2016

Ιστορική νίκη και κατοστάρα για την Κηφισιά !

Ιστορική νίκη πέτυχε η Καβάλα καθώς επικρατώντας με 115-79 των Τρικάλων στο Ζηρίνειο για την 17η αγωνιστική της Basket League πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην ιστορία της στην Α1 με σκορ πάνω από 100 πόντους !

Πριν το τζάμπολ το παιχνίδι αναμενόταν να είναι ένα από τα ντέρμπι της αγωνιστικής όμως τελικά εξελίχθηκε σε “περίπατο” διαρκείας της Κηφισιάς, η οποία φτάνοντας τις εννιά νίκες βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή τις... άγριες διαθέσεις τους ωστόσο επέτρεψαν στα Τρίκαλα να μείνουν κοντά στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με το 29-22. Από κει και μετά όμως, μετέτρεψαν το παιχνίδι σε παράσταση με έναν ρόλο. Εκμεταλλευόμενοι τα πολύ καλά ποσοστά τους στα δίποντα και τα τρίποντα αλλά και την κακή μέρα των φιλοξενούμενων ξεκίνησαν το “πάρτι” και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το +25 και το 58-33.
Γυρνώντας από τα αποδυτήρια τα Τρίκαλα που έτσι και αλλιώς δεν ήταν σε καλή μέρα δεν μπορούσαν να “χτυπήσουν” την “αφηνιασμένη” Κηφισιά, η οποία με πρωταγωνιστές τους Ελ-Αμίν, Χογκ, Μάρσαλ Σμιθ, Κασελάκη και Γλυνιαδάκη έκλεισε το τριαντάλεπτο στο +36(90-54) ! Πια η τελευταία περίοδος όπως και σχεδόν όλος ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τα Τρίκαλα να περιμένουν πως και πως να τελειώσει ο “εφιάλτης”. Η διαφορά “άγγιξε” και το +40 (110-70) στο 38' και τελικά η Κηφισιά πανηγύρισε την ιστορική νίκη με το εντυπωσιακό 115-79.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 58-33, 90-54, 115-79

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 3, Κασελάκης 10, Χογκ 15, Ελ-Αμίν 19, Γλυνιαδάκης 10, Μάρσαλ 16, Χατζηνικόλας 5, Γκίκας 4, Πόποβιτς 4, Σταμάτης 8, Σμιθ 21.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Καραθανάσης 5, Κόνγκερ 13, Βίλαλμσον 3, Καλλές 5, Ρόμπινσον 20, Καντούγκαν 3, Τσιάρας 6, Καλογιαννίδης, Μπράουν 20, Βαρυτιμιάδης 4.