Σάββατο, 6 Φεβρουαρίου 2016

Νίκη για πλέι οφ για τον Απόλλωνα

Ο Απόλλωνας επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 66-59 της Καβάλας στην Πάτρα για την 17η αγωνιστική της Basket League και έκανε άλλο ένα μεγάλο βήμα για την εδραίωσή του στην πρώτη οκτάδα του πρωταθλήματος.

Μετά την ήττα από τον Κολοσσό στη Ρόδο οι Πατρινοί επέστρεψαν στις νίκες και πλέον φτάνοντας τις οκτώ στο πρωτάθλημα μπορεί να αρχίσει να καταστρώνει τα πλάνα του για τα πλέι οφ. Από την άλλη, η Καβάλα στην “μάχη” για την παραμονή στην Α1 παραμένει στον “πάτο” της βαθμολογίας όμως από την προτελευταία και όχι από την τελευταία θέση πια.

Οι Πατρινοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και ήδη στο πρώτο οκτάλεπτο πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 17-7 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 21-13. Η Καβάλα το πάλευε όμως οι παίκτες του Κώστα Μέξα ήταν καλύτεροι με αποτέλεσμα να διατηρήσουν ένα προβάδισμα ασφαλείας και να προηγηθούν στο πρώτο ημίχρονο με την μεγαλύτερη διαφορά το 38-27.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, η Καβάλα ανέβασε “στροφές” και άρχισε να βάζει δύσκολα στους γηπεδούχους μειώνοντας στους 7 με το 49-41 του τριαντάλεπτου. Μπαίνοντας στην τελευταία και καθοριστική περίοδο με ένα σερί 8-0 έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με το 49-49 στο 32' ενώ τρία λεπτά αργότερα πέρασαν και μπροστά με το 54-55 και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε “θρίλερ”. Στα 1:19 πριν τη λήξη οι δύο ομάδες ήταν στο ισόπαλο 59-59 και εκεί τελείωσαν τα όνειρα της Καβάλα καθώς στον χρόνο που απέμενε έμεινε χωρίς σκορ και έτσι ο Απόλλωνας με ένα 7-0 και το τελικό 66-59 πήρε την μεγάλη νίκη μέσα στην Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 38-27, 49-41, 66-59

Απόλλων Πάτρας (Μέξας): Αργυρόπουλος 2, Πάλμλαντ 8, Μέιερ 8, Σάντλερ 15, Γουντς 10, Άντερσον 4, Βεργίνης 6, Τζαουάρα 5, Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος 8.

Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 12, Ουίλιαμς 20, ΜακΚι 8, Γιαννακίδης, Κρομά 9, Σταμπουλής 2, Κοστόφ 8, Γκέλιος, Καλαϊτζίδης, Δεμερτζής.