Σάββατο, 20 Φεβρουαρίου 2016

Άρης: Αγχώθηκε αλλά πέρασε και από την Καβάλα

Μπορεί από το +17 να πήγε στο θρίλερ του τελευταίου δεκαπεντάλεπτου όμως ο Άρης άντεξε την πίεση της Καβάλας και επικρατώντας με 77-71 στην 20η αγωνιστική της Basket League πήρε την 14η νίκη του και παρέμεινε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ξεκίνησαν δυνατά όμως στο δεύτερο ημίχρονο χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στην Καβάλα που δίνει μάχη για την παραμονή της στην Α1 να γυρίσει το παιχνίδι και να το “χτυπήσει” ως το τέλος. Ωστόσο, οι περισσότερες επιλογές και η διαφορά δυναμικότητας έδωσαν τη νίκη στον Άρη, ο οποίος είχε σε μεγάλη μέρα τους Οκάρο Ουάιτ και Σπύρο Μούρτο.

Από την αρχή του αγώνα έδειξε ο Άρης τις διαθέσεις του ξεκινόντας με ένα 6-0 ενώ με τον Ουάιτ να έχει μπει “ζεστός” και τους Ουότερς και Χάγκινς να τον ακολουθούν οι Θεσσαλονικείς με ένα σερί 7-0 πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 4-16 στο 7ο λεπτό. Μάλιστα, λίγο αργότερα με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Ουότερς και Πελεκάνο έφτασαν και στο +14(8-22), διαφορά που κράτησαν μέχρι και τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και το 10-24.

Ο Άρης εξακολούθησε να έχει με άνεση τον έλεγχο του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο και με τον Ξανθόπουλο να φτάνει τα 7 κλεψίματα, τον Κοέν να δίνει σημαντικούς πόντους και ένα σερί 7-0 έφτασε και στο +16(17-33) στο 14ο λεπτό. Στη συνέχεια, με τρίποντο του Γιαννακίδη και τον εντυπωσιακό Ουίλιαμς να συνεχίζει να το παλεύει για την Καβάλα η διαφορά έπεσε στους 9(24-33). Όμως με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Μούρτο αλλά και πόντους του Χάγκινς ο Άρης πήγε πάλι στο +15 με το 29-44 του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα άλλαξε καθώς η Καβάλα παίρνοντας μεγάλη βοήθεια και από τον κόσμο της ανέβασε “στροφές” και ξεκίνησε μια αντεπίθεση διαρκείας. Μπαίνοντας στην τρίτη περίοδο ο Άρης δια χειρός Μούρτου έφτασε και στο +17(29-46) όμως η συνέχεια ήταν πολύ διαφορετική. Οι Θεσσαλονικείς χαλάρωσαν γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και με ένα σερί 7-0 έριξαν τη διαφορά στους 6(44-50) στα μισά της περιόδου. Μάλιστα, δεν έμειναν εκεί και με ένα σερί 6-0 από τον Κρομά η Καβάλα μείωσε στους 3(50-53) και το παιχνίδι πήρε “φωτιά”. Στο 29' με τρίποντο του ΜακΚι οι γηπεδούχοι πλησίασαν και στο καλάθι(53-55) αλλά με βολές του ΜακΝιλ ο Άρης διατήρησε το προβάδισμα με το 53-57 στο κλείσιμο του τριαντάλεπτου.
Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ανέκαμψαν και με τους Μούρτο, ΜακΝιλ, Σίμτσακ και Ουάιτ άρχισαν να ξεφεύγουν πάλι με το 59-67 στο 34ο λεπτό. Στη συνέχεια, με τον Κρομά να είναι σε άλλη μια μεγάλη μέρα και τον Ουίλιαμς να παραμένει ασταμάτητος η Καβάλα δεν τα παράτησε και μείωσε ξανά στους 4(71-75) στα 23'' πριν τη λήξη. Ωστόσο, ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος της και τελικά ο Άρης γλίτωσε την “γκέλα” και με το τελικό 77-71 πήρε την 14η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 29-44, 53-57, 71-77

Καβάλα (Γιατζόγλου): Δεμερτζής, Γιαννακίδης 3, Κρομά 19, Γουίλιαμς 18, Λέιζερ 11, Γέλιος, ΜακΚι 10, Κοστόφ 10, Σταμπουλής.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Μούρτος 14, Πελεκάνος 3, Ουάιτ 17, Ουότερς 7, Χάγκινς 9, ΜακΝιλ 15, Τσούπκοβιτς 2, Σίμτσακ 2, Κοέν 4, Ζάρας 2.

* Λίγο πριν το τζάμπολ η διοίκηση της Καβάλας βράβευσε τον προπονητή του Άρη Δημήτρη Πρίφτη και τον συνεργάτη του Θωμά Νίκου για την παλαιότερη θητεία τους στην ομάδα της Μακεδονίας.