Κυριακή, 21 Φεβρουαρίου 2016

Την... γλίτωσε η ΑΕΚ, αποχώρησε αιμόφυρτος ο Πόποβιτς

Η ΑΕΚ είχε άλλη μια διπρόσωπη εμφάνιση όμως την γλίτωσε και αυτή τη φορά επικρατώντας με 76-73 της εντυπωσιακής και πάλι Κηφισιάς στο ΟΑΚΑ για την 20η αγωνιστική της Basket League. “Σοκ” με τον Πέταρ Πόποβιτς σωριάστηκε αιμόφυρτος στο παρκέ.

Η ΑΕΚ μπήκε άσχημα στο παιχνίδι, στο δεύτερο ημίχρονο το γύρισε και πήγε στο +17, η Κηφισιά δεν τα παράτησε το πάλεψε ως το τέλος και τελικά η Ένωση πήρε δύσκολα τη νίκη, την οποία την κρατάει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.
Εν τω μεταξύ, ο αγώνας σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Πέταρ Πόποβιτς, ο οποίος
εξαιτίας της αγκωνιάς που δέχθηκε στη διεκδίκηση του ριμπάουντ από τον Μιλόσεβιτς μετά το άστοχο τρίποντο του Κασελάκη στα τελευταία δευτερόλεπτα σωριάστηκε στο παρκέ. Ο Πόποβιτς ζαλίστηκε και έπεσε αιμόφυρτος κοντά στη γραμματεία. Αμέσως οι άνθρωποι και των δύο ομάδων έτρεξαν κοντά του και αφού το παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες, ο γκαρντ της Κηφισιάς αποχώρησε μαζί με τους συμπαίκτες του.

Αρχικά οι δύο ομάδες μπήκαν με τις ίδιες διαθέσεις όμως από το 4-5 του πρώτου πεντάλεπτου και μετά η Κηφισιά είχε τα ηνία. Μάλιστα, με τους Χογκ, Ελ-Αμίν, Πόποβιτς και Κασελάκη και ένα σερί 8-0 οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 9 πόντους και το 12-21 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου τα πράγματα χειροτέρεψαν και άλλο για την ΑΕΚ καθώς η καλύτερη Κηφισιά με τους Χογκ και Ελ-Αμίν πήγε και σε διψήφιο προβάδισμα με το 14-25. Κάρτερ και Μιλόσεβιτς απάντησαν με ένα 4-0 και έριξαν τη διαφορά στους 7, η Κηφισιά πήγε και πάλι στο +9 όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν “στροφές” και με τον Χέρστον να αναλαμβάνει δράση και δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Σάκοτα και Καλαμπόκη η Ένωση γύρισε το παιχνίδι μειώνοντας στο καλάθι (36-38) στο 19ο λεπτό. Ο Στίγκερς με βολές διατήρησε το προβάδισμα της Κηφισιάς, η οποία είχε το προβάδισμα και στο ημίχρονο με το 36-39.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, οι φωνές του Γιούρι Ζντοβτς έπιασαν τόπο καθώς η ΑΕΚ μπήκε βελτιωμένη και δυνατή και εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι η Κηφισιά έμεινε χωρίς σκορ για λεπτά έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 21-0 και ήταν πια στο +16(57-41) στο 27ο λεπτό. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η διαφορά έφτασε και στο +17 με το 63-46 στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει με άνεση τα ηνία μέχρι και το 33ο λεπτό και το 67-50 όμως η συνέχεια ήταν διαφορετική. Η Ένωση χαλάρωσε, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου “ξύπνησαν” με αποτέλεσμα με ένα σερί 5-0 και άλλο ένα 9-0 να μαζέψουν τη διαφορά και μειώνοντας σε 70-64 το παιχνίδι να πάρει “φωτιά” τρία λεπτά πριν τη λήξη του. Μπράουν και Μαυροειδής έδωσαν πολύτιμους πόντους στους γηπεδούχους όμως με καλάθι του Χογκ και δύο τρίποντα από τον Πόποβιτς η Κηφισιά μείωσε και στο καλάθι με το 74-72 στα 29''. Κάρτερ, Γκίκας και Χέρστον με μια βολή ο καθένας διαμόρφωσαν το 76-73, το οποίο μετά το άστοχο τρίποντο του Κασελάκη έμελλε να είναι το τελικό σκορ με το οποίο η ΑΕΚ πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 36-39, 63-46, 76-73

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Μαυροκεφαλίδης 6, Μαυροειδής 9, Παπαντωνίου 3, Χέρστον 11, Κάρτερ 10, Μιλόσεβιτς 6, Καλαμπόκης 13, Μπράουν 8, Γκριν, Σαρικόπουλος, Σάκοτα 10.