Πέμπτη, 18 Φεβρουαρίου 2016

Ολυμπιακός: Σαν σε προπόνηση με τα Τρίκαλα

Ένα χαλαρό απόγευμα στο ΣΕΦ πέρασε ο Ολυμπιακός καθώς “καθάρισε” δια περιπάτου τα Τρίκαλα επικρατώντας με 84-52 για την 19η αγωνιστική της Basket League. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Στρόμπερι, ντεμπούτο από τον Κώστα Παπανικολάου στο ΣΕΦ.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις και δεν άφησαν περιθώρια στα Τρίκαλα για να πραγματοποιήσουν ανταγωνιστική εμφάνιση και με τον Στρόμπερι να είναι σε μεγάλα κέφια πήραν τη νίκη και παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την αγωνιστική του ανωτερότητα μπαίνοντας με ένα 8-0 στο πρώτο τρίλεπτο. Μάλιστα, με τους Στρόμπερι και Μιλουτίνοφ να έχουν μπει “ζεστοί” δεν άργησε να έρθει και το πρώτο διψήφιο προβάδισμα ενώ το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους “ερυθρόλευκους” στο +15(23-8).

Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος πραγματοποίησε το φετινό ντεμπούτο του στο ΣΕΦ η διαφορά έφτασε στο +19(27-8) και πια ο “περίπατος” των “ερυθρολεύκων” ήταν γεγονός. Στο 16ο λεπτό ο Βίλιαλμσον με τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 13(29-16) όμως τα Τρίκαλα δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι περισσότερο και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 39-23.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε καθώς από τη μια τα Τρίκαλα δεν μπορούσαν να είναι έστω ανταγωνιστικά και από την άλλη ο Ολυμπιακός διατήρησε με άνεση τον έλεγχο του αγώνα. Μάλιστα, με τους Στρόμπερι και Σπανούλη να “πυροβολούν” οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν και στο +25 με το 67-42 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Πλέον, η τελευταία περίοδος όπως και όλος ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και παρόλο που ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ξεκούρασε τους βασικούς η διαφορά ανέβηκε και άλλο. Οι Παπαπέτρου και Αγραβάνης έφεραν το +33(79-46) στο 35ο λεπτό και από κει και πέρα οι δύο ομάδες απλά περίμεναν την κόρνα της λήξης. Τελικά η εύκολη νίκη του Ολυμπιακού ήρθε με το ταμπλό στο ΣΕΦ να γράφει το 84-52.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 39-23, 67-42, 84-52

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 9, Στρόμπερι 21, Μιλουτίνοφ 15, Πρίντεζης 5, Μάντζαρης 2, Όντομ 3, Χάντερ 4, Παπαπέτρου 7, Αγραβάνης 5, Χάκετ 5, Παπανικολάου 8, Αθηναίου.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Τζόουνς 10, Βίλιαλμσον 5, Καλλές 4, Ρόμπινσον 4, Μπράουν 15, Κάντουγκαν 7, Τσιλούλης, Καραθανάσης, Τσιάρας 5, Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης.