Σάββατο, 6 Φεβρουαρίου 2016

Μεγάλη νίκη παραμονής για το Ρέθυμνο

Οι δύο ομάδες “καιγόντουσαν” για τη νίκη στην προσπάθειά τους για να ξεκολλήσουν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της Basket League όμως το Ρέθυμνο ήταν ο μεγάλος νικητής με 89-76 και πλέον οι Κρητικοί πήραν μεγάλη “ανάσα” για την παραμονή στην Α1.

Ήταν το παιχνίδι με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον από βαθμολογικής άποψης και τελικά η νίκη πήγε στο καλύτερο Ρέθυμνο και πλέον οι Κρητικοί πήραν μεγάλη “ανάσα” για την παραμονή στην Α1. Αντίθετα, ο Αρκαδικός έφτασε τις οκτώ συνεχόμενες ήττες και μετά και την 17η αγωνιστική βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας μαζί με την Καβάλα.

Ντέρμπι ήταν στο ξεκίνημά του το παιχνίδι στην Κρήτη καθώς αρχικά ο Αρκαδικός μπήκε καλύτερα όμως η συνέχεια ανήκε στο Ρέθυμνο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν λίγο καλύτερα και είχαν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το πρώτο πεντάλεπτο και το 7-8 και από κει και μετά οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία. Με τους Ντελινικάιτις και Στόουν το Ρέθυμνο πήγε και εκείνο στο +3 και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου και το 21-20.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά μέχρι και το πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου και το 28-23 όμως στη συνέχεια οι Κρητικοί ανέβασαν “στροφές” και με ένα σερί 5-0 πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 33-23. Μάλιστα, με τον Ντελινικάιτις να είναι σε μεγάλη μέρα το Ρέθυμνο έφτασε και στο +13(40-27) στο 17' ενώ μετά από ένα μικρό ξέσπασμα του Αρκαδικού το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 44-36.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια δια χειρός Καλλινικίδη ο Αρκαδικός έριξε τη διαφορά στους 6(46-40) όμως το Ρέθυμνο του έβαλε “φρένο” απαντώντας με ένα σερί 5-0 για το 51-40. Έκτοτε οι Κρητικοί διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και το διψήφιο προβάδισμα και με τους Χάροου και Ντελινικάιτις έφτασαν και στο +14(66-52) στο 29' ενώ το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 67-55.

Στην τελευταία περίοδο ο Αρκαδικός δεν μπόρεσε να αντιδράσει, έμεινε από δυνάμεις με αποτέλεσμα το καλύτερο Ρέθυμνο να διατηρήσει ένα προβάδισμα ασφαλείας που έφτασε και στο +17(80-63) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Για ανατροπή ούτε λόγος και πια τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν σε τυπική διαδικασία για τους Κρητικούς, οι οποίοι πήραν την τεράστια σε βαθμολογική αξία νίκη με το τελικό 89-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 44-36, 67-55, 89-76

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Γιαννόπουλος 6, Σάφτενααρ 7, Σχίζας 7, Μάντεν, Στόουν 14, Κάρτερ 9, Χάροου 21, Τσακαλέρης 2, Ντελινικάιτις 23.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καββαδάς 13, Στεφανίδης 2, Καλλινικίδης 5, Βαν Όστρουμ 8, Τζόουνς 20, Λέτζιον 20, Λι, Καραμαλέγκος, Κοψαύτης, Νουουτίνεν 8, Τζουγκαράκης.