Τετάρτη, 17 Φεβρουαρίου 2016

Άρης: Τον εκδικήθηκε με 40άρα !

Την εκδίκησή του για την ήττα στην Αμαλιάδα πήρε ο Άρης από τον Κόροιβο και μάλιστα με εμφατικό τρόπο καθώς οι Θεσσαλονικείς τον “διέλυσαν” επικρατώντας με 99-56 για την 19η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε χάσει στον πρώτο γύρο όμως στον δεύτερο όχι μόνο πήρες την... εκδίκησή της αλλά διέσυρε τον Κόροιβο με το παιχνίδι να τελειώνει στο +43.

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν προμήνυε τι θα ακολουθούσε στη συνέχεια καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά και ο Κόροιβος παρέμενε σε επαφή με το σκορ, το οποίο στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν στο 22-17. Όμως, από κει και μετά παραδόθηκε στις... άγριες διαθέσεις του Άρη. Οι Θεσσαλονικείς πάτησαν “γκάζι” και πηγαίνοντας στο +18(37-19) στα μισά της δεύτερης περιόδου άρχισε τον “περίπατο”. Μάλιστα, το ημίχρονο έκλεισε με την μεγαλύτερη διαφορά, το 51-32.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, το σκηνικό του αγώνα όχι μόνο δεν άλλαξε αλλά με τον Κόροιβος να είναι εκτός τόπου και χρόνου ο Άρης έκανε “πάρτι” διαρκείας. Με τους Ουότερς, Ουάιτ, ΜακΝιλ, Χάγκινς και Ζάρα να τον “οδηγούν” μετέτρεψε το παιχνίδι σε... προπόνηση με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +32(75-43) ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 75-44.
Για ανατροπή από την πλευρά του Κόροιβου ούτε λόγος αφού η ομάδα της Αμαλιάδας ούτε καν να πλησιάσει δεν μπορούσε και έτσι η τελευταία περίοδος όπως και η μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία. Οι Θεσσαλονικείς πήγαν και στο +40 και μάλιστα η εντυπωσιακή νίκη του Άρη ήρθε με την μεγαλύτερη διαφορά με το τελικό 99-56.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 51-32, 75-44, 99-56

Άρης (Πρίφτης): Ουάιτ 9, Ουότερς 13, Χάγκινς 15, Μούρτος 7, ΜακΝιλ 12, Ξανθόπουλος 7, Πελεκάνος 9, Τσούπκοβιτς 3, Δίπλαρος 5, Ζάρας 10, Κοέν 9, Σίμτσακ.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Τρότερ 10, Σλαφτσάκης 6, Βασιλόπουλος 9, Τσάπιν 6, Χάρις 6, Συνετός, Πουλιανίτης 3, Χριστοδούλου 6, Χάρντινγκ 4, Χαριτόπουλος 6, Γεωργάκης.