Σάββατο, 13 Φεβρουαρίου 2016

«13άρι» για τον Άρη !

Στο “δρόμο” των επιτυχιών συνεχίζει ο Άρης καθώς πέρασε νικηφόρα από τα Τρίκαλα επικρατώντας εύκολα με 83-68 και έφτασε τις 13 νίκες στην φετινή Basket League.

Με πρωταγωνιστές τους συνήθεις... ύποπτους τους Ουάιτ και ΜακΝιλ αλλά και τον Χάγκινς ο Άρης δεν δυσκολεύτηκε στα Τρίκαλα με την τοπική ομάδα και πατώντας “γκάζι” στο δεύτερο ημίχρονο πήρε δια περιπάτου την 13η νίκη του και παρέμεινε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Τα Τρίκαλα μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και εκμεταλλευόμενα το νωθρό ξεκίνημα του Άρη είχαν τα ηνία στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 25-23 στη λήξη του. Μάλιστα, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου πήγαν και στο +5(28-23) όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη βρήκαν ρυθμό και με ένα επιμέρους 2-14 πήραν τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκαν με 30-37 στο 18ο λεπτό ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά με την μεγαλύτερη διαφορά το 35-47.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, ο Άρης πάτησε “γκάζι” και το παιχνίδι μετατράπηκε σε “περίπατο” των φιλοξενούμενων. Τα Τρίκαλα δεν είχαν τις δυνάμεις να ακολουθήσουν και με τον Ουάιτ να είναι ασταμάτητος οι Θεσσαλονικείς εκτόξευσαν τη διαφορά στο +18(48-66) ενώ το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 50-66.

Πλέον, η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς τα Τρίκαλα δεν ήταν σε θέση να πετύχουν την μεγάλη ανατροπή. Ο Άρης παρέμεινε σοβαρός ως το τέλος και με πρωταγωνιστές τους Ουάιτ, ΜακΝιλ και Χάγκινς και το τελικό 83-68 πήρε δια περιπάτου την 13η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 35-47, 50-66, 68-83

Τρίκαλα(Φλεβαράκης): Τζόουνς 17, Κάντουγκαν 5, Τσιλούλης, Καραθανάσης 5, Τσιάρας 13, Βίλιαμσον 2, Καλλές 2, Ρόμπινσον 13, Καλογιαννίδης, Μπράουν 9, Βαρυτιμιάδης 2.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 5, Τσούπκοβιτς 2, Φλιώνης, Ουάιτ 22, Ουότερς 5, Ζάρας 4, Χάγκινς 15, Κοέν 1, Μούρτος 8, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 21.