Παρασκευή, 8 Ιανουαρίου 2016

Παναθηναϊκός: Με «θρίλερ» η... πρώτη στο TOP 16 (photos)

Ο Παναθηναϊκός δεν έδειξε και πάλι το καλό του πρόσωπο όμως χάρη στον... “Άγιο” Δημήτρη Διαμαντίδη και το τρίποντο του Τζέιμς Φελντέιν στα 11.4'' γλίτωσε το “έμφραγμα” στο ΟΑΚΑ και επικρατώντας με 68-66 της Ουνικάχα Μάλαγα πήρε την πρώτη του νίκη στο TOP 16 της Ευρωλίγκας.

Ούτε στη 2η αγωνιστική της φάσης των “16” οι “πράσινοι” έδειξαν το καλό τους πρόσωπο όμως ο συγκλονιστικός Δημήτρης Διαμαντίδης, η “αύρα” του ΟΑΚΑ και το τρίποντο του κακού μέχρι τότε Τζέιμς Φελντέιν έφεραν την πρώτη νίκη στο TOP 16.

Με τον Νικ Καλάθη να έχει μπει ορεξάτος και την έκπληξη του Τζόρτζεβιτς τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να βάζει το λιθαράκι του ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-4 στο πρώτο τρίλεπτο. Όμως, η Μάλαγα δεν άργησε να βρει ρυθμό και με ένα 4-0 από τους Ντίεθ και Σμιθ πέρασε πρώτη φορά μπροστά με το 7-8. Φελντέιν, Κούζμιτς και Διαμαντίδης έδωσαν ξανά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με το 17-13 στο 8ο λεπτό αλλά οι Ντίαζ και Τζάκσον ισοφάρισαν(17-17). Ραντούλιτσα και Διαμαντίδης απάντησαν με τον ίδιο τρόπο και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 21-17.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ανέβασε “στροφές” και με τον Διαμαντίδη να είναι ορεξάτος και ένα σερί 7-0 από τον αρχηγό και τους Φελντέιν και Καλάθη ξέφυγε με το 31-24 στα μισά της περιόδου. Το γεγονός ότι ο Ραντούλιτσα δεν ήταν σε καλή μέρα δημιουργούσε πρόβλημα στον Εξάστερο και το ντέρμπι συνεχίστηκε αφού η Μάλαγα είχε βάλει στον ρυθμό της τους “πράσινους” και με τους Ντίεθ και Σμιθ να την... οδηγούν έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα με το 33-33 στο 18ο λεπτό. Τελικά με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να είναι ήδη στους 11 πόντους και να γνωρίζει την αποθέωση το ημίχρονο ολοκληρώθηκε τον Παναθηναϊκό να είναι στο +4(37-33).

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, η Μάλαγα εξακολούθησε να έχει εγκλωβίσει στον ρυθμό της τον Παναθηναϊκό και με τον Χέντριξ να έχει “ανέβει” μείωσε και στο καλάθι(41-39) στο 23ο λεπτό. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Πάβλοβιτς και Γκιστ και ένα σερί 7-0 ο Παναθηναϊκός έβαλε “φρένο” στη Μάλαγα και ξέφυγε πρώτη φορά με 9 πόντους(48-39) στα μισά της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι Ισπανοί απάντησαν με ένα σερί 6-0 και μείωσαν στους 3(48-45) στο 27', την ίδια ώρα που ο Τζόρτζεβιτς είχε να διαχειριστεί και το πρόβλημα των τεσσάρων φάουλ του Καλάθη. Άλλα δύο συνεχόμενα τρίποντα αυτή τη φορά από τους Πάβλοβιτς και Διαμαντίδη έφερε το +6(56-50) για τον Εξάστερο όμως ο ασταμάτητος Σμιθ μείωσε σε 58-55 στη λήξη του τριαντάλεπτου.

Στο ίδιο σκηνικό εξελίχθηκε και η τελευταία περίοδος, με την Μάλαγα από τη μια να συνεχίζει να βάζει πολύ δύσκολα στους γηπεδούχους και τον Παναθηναϊκό από την άλλη παρά την μέτρια μέρα του να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και το 33ο λεπτό όταν μετά από ένα σερί 5-0 οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά με το 61-62. Ο μεγάλος “πονοκέφαλος” των “πράσινων” ο Σμιθ έστειλε την Μάλαγα και στο +4(61-64) πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, ο Πάβλοβιτς με ένα και λίγο τυχερό καλάθι μείωσε σε 63-64 στη συνέχεια αστόχησε σε τρίποντο και ο Διαμαντίδης με βολή ισοφάρισε σε 64-64 στα τελευταία 2:40. Ο Τόμας διατήρησε το προβάδισμα των Ισπανών, ο Καλάθης αστόχησε σε τρίποντο και το θρίλερ δεν είχε τελειωμό. Ακολούθησε το “δωράκι” από τον πρώην “πράσινο” ΝτεΜάρκους Νέλσον με τις άστοχες βολές, ο μέχρι τότε εκπληκτικός Τζμάρ Σμιθ έχασε καλάθι και τρίποντο, ο Φελντέιν επίσης αστόχησε σε τρίποντο και ο Γκιστ την ώρα που προσπάθησε για το ριμπάουντ έπεσε άτσαλα στο παρκέ αλλά με μια βολή μείωσε σε 65-66. Οι “πράσινοι” πήραν το ριμπάουντ, ο Φελντέιν με τρίποντο έκανε το 68-66 στα 11.4'', ο Σμιθ αστόχησε σε τρίποντο και ο Παναθηναϊκός πήρε την αγχωτική και σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 37-33, 58-55, 68-66

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Διαμαντίδης 17, Φώτσης 2, Καλάθης 9, Παππάς, Γιάνκοβιτς, Γκιστ 7, Πάβλοβιτς 10, Φελντέιν 7, Ραντούλιτσα 6, Χαραλαμπόπουλος 2, Παπαγιάννης 2, Κούζμιτς 6.

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Ντίεθ 8, Τζάκσον 8, Χέντριξ 4, Τόμας 7, Σουάρεθ 3, Βάσκεθ 4, Νέλσον 4, Σμιθ 22, Νέντοβιτς 2, Ντιάζ 4.