Δευτέρα, 18 Ιανουαρίου 2016

Ολυμπιακός: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό στην Ρόδο (photos)

Με χαμηλές... ταχύτητες και παίζοντας τόσο όσο ήταν αρκετό για να φύγει νικητής από την Ρόδο ο Ολυμπιακός με καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε του μαχητικού Κολοσσού με 73-53 για την 14η αγωνιστική της Basket League.

Οι Ροδίτες δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να “καθαρίσει” το παιχνίδι από την αρχή καθώς εκμεταλλευόμενοι το νωθρό του ξεκίνημα ήταν άκρως ανταγωνιστικοί. Όμως, στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι “ερυθρόλευκοι” αφυπνίστηκαν και με καλή άμυνα και τους Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ, Παπαπέτρου, Αγραβάνη και Σπανούλη πήραν τελικά εύκολα τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός αρχικά μπήκε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε με 5-11 στο πρώτο πεντάλεπτο όμως ο Κολοσσός δεν άργησε να βρει ρυθμό και όντας ανταγωνιστικός έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 14-14 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 14-15.

Και η δεύτερη περίοδος ήταν αμφίρροπη με τις δύο ομάδες να είναι κοντά. Από τη μια ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να είναι άστοχος στα τρίποντα και γενικότερα χαλαρός και από την άλλη ο Κολοσσός εκμεταλλευόμενος το νωθρό ξεκίνημα των Πειραιωτών “χτυπούσε” το παιχνίδι στα ίσα. Οι “ερυθρόλευκοι” με τρίποντο του Μάντζαρη πήγανσ το +5(22-27) όμως οι Ροδίτες απάντησαν άμεσα και λίγο αργότερα με τρίποντο του Μανωλόπουλου διαμόρφωσαν το ισόπαλο 30-30 του ημιχρόνου.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, οι πρωταθλητές Ελλάδας σοβαρεύτηκαν, άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό, βελτίωσαν την άμυνά τους και με τους Μιλουτίνοφ και Σπανούλη πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 33-44 στο 26ο λεπτό. Λίγο αργότερα δια χειρός Χάκετ ήρθε και το +15(36-51) ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 42-55.

Πλέον, οι δυνάμεις του Κολοσσού τον πρόδωσαν καθώς δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός όπως στο πρώτο ημίχρονο και με τον Στρόμπερι να είναι σε μεγάλα... κέφια ο Ολυμπιακός έφτασε και στο +20 με το 53-73 με το οποίο πανηγύρισε τη νίκη στην Ρόδο.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 30-30, 42-55, 53-73

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11, Μανωλόπουλος 3, Ρέλεφορντ 3, Σαλούστρος 4, ΜακΓκί 7, Μπίλις 4, Ντέιβις 8, Γεωργαλής 2, Λίντεν 5, Αγγελάκος, Αχόνεν 3, Λιούις 3.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 10, Σπανούλης 8, Στρόμπερι 16, Μιλουτίνοφ 11, Μάντζαρης 5, Όντομ 3, Τζέιμς, Τσαϊρέλης 2, Μουράτος, Αγραβάνης 10, Χάκετ 8.