Τετάρτη, 6 Ιανουαρίου 2016

ΠΑΟΚ: Το πάλεψε αλλά λύγισε στη Βαλένθια (photos)

Ο ΠΑΟΚ το προσπάθησε φιλότιμα στην Ισπανία όμως δεν τα κατάφερε με την “ανεβασμένη” Βαλένθια, ηττήθηκε με 78-62 και μπήκε με ήττα στο LAST 32 του Eurocup.

Απόντος και πάλι του τραυματία Κώστα Βασιλειάδη ο ΠΑΟΚ που εξαρχής είχε εξαιρετικά δύσκολο έργο το πάλεψε φιλότιμα όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι δυνάμεις τους δεν ήταν τόσες ώστε να βάλει δύσκολα στην ισχυρή και αήττητη στα τελευταία 25 παιχνίδια της Βαλένθια και μοιραία ήρθε η πρώτη ήττα στον όγδοο όμιλο της φάσης των “32”.

Οι Ισπανοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, ξεκινώντας με ένα σερί 6-0 ενώ με ένα σερί 7-0 πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 19-8 στο 6ο λεπτό. Όμως, ο ΠΑΟΚ άρχισε να βρίσκει ρυθμό και απαντώντας με ένα σερί 10-0 μείωσε στον πόντο(19-18) στο 9ο λεπτό ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 21-18.

Η Βαλένθια διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και μια μικρή διαφορά και στη δεύτερη περίοδο με το σκορ να είναι στο 29-21 στο 14ο λεπτό. Ακολούθησε ένα τρίλεπτο μπλακ άουτ των δύο ομάδων και όταν μπήκαν πάλι στο σκορ ο Σχορτσιανίτης μείωσε στους 6(29-23). Μάλιστα, στη συνέχεια με ένα σερί 6-0 από τους Κακαρούδη, Μαργαρίτη και Ντούβνιακ ο ΠΑΟΚ που συνέχισε να το παλεύει πλησίασε στους 3(32-29) στο 19' ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 34-29.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, τα πράγματα χειροτέρεψαν για τον ΠΑΟΚ καθώς η Βαλένθια με ένα σερί 8-0 πήγε ξανά σε διψήφιο προβάδισμα με το 42-31 στο 23ο λεπτό. Μάλιστα, με τον Ντούμπλιεβιτς να είναι ο ηγέτης των Ισπανών και συνεχόμενους πόντους του Σαν Εμετέριο οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +16(51-35) στο 26'. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ντούβνιακ οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στους 10 όμως οι Ισπανοί διατήρησαν τη διαφορά και το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 58-47.

Με νέο τρίποντο του Ντούβνιακ ο ΠΑΟΚ έκανε το 62-50 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου όμως στη συνέχεια οι Ισπανοί έβαλαν τέλος στις ελπίδες των Θεσσαλονικιών καθώς τα δύο συνεχόμενα τρίποντα των Ντιότ και Μαρτίνεθ έστειλαν τη διαφορά στο +18(70-52) πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Έκτοτε, η διαφορά ήταν κοντά στο +16 για την Βαλένθια, η οποία πανηγύρισε τελικά τη νίκη με το 78-62.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 34-29, 58-47, 78-62

Βαλένθια (Μαρτίνεθ): Σάτο 6, Μαρτίνεθ 8, Σαν Εμετέριο 8, Σίκμα 11, Χάμιλτον 7, Σούρνα 4, Λούσιτς 7, Ντούμπλιεβιτς 12, Βάιβς 7, Ντιότ 8, Τράιας.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Δέδας 8, Τέπιτς 8, Τσόχλας, Μαργαρίτης 10, Σχορτσιανίτης 9, Λιάπης, Χάτσερ 11, Κακαρούδης 2, Μάρκοβιτς, Ντούβνιακ 14, Κώττας.