Πέμπτη, 21 Ιανουαρίου 2016

Παναθηναϊκός: Ούτε με την... τρίτη με Λοκομοτίβ (photos)

Η αρνητική φετινή παράδοση του Παναθηναϊκού με την Λοκομοτίβ Κούμπαν συνεχίζεται καθώς οι “πράσινοι” ηττήθηκαν με 76-67 στο Κράσνονταρ στην 4η αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μετράει τρεις νίκες στα μεταξύ τους ισάριθμα παιχνίδια.

Παρόλο που ξεκίνησε πολύ άσχημα και βρέθηκε στο -12 ο Εξάστερος γύρισε το παιχνίδι, πήρε και τα ηνία και το πάλεψε ως το τέλος. Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο που εξελίχθηκε σε διαγωνισμό τριπόντων και παρά το κρεσέντο του Αντώνη Φώτση που παραλίγο να το πάρει μόνος του, η Λοκομοτίβ είχε τους Ντρέιπερ και Ντιλέινι σε μεγάλη μέρα και έκανε το 3 στα 3 επί του Παναθηναϊκού στη φετινή Ευρωλίγκα.

Κάκιστο ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού καθώς η κακή του άμυνα και οι λάθος επιλογές του έδωσαν την ευκαιρία στην Λοκομοτίβ να ξεκινήσει το παιχνίδι με ένα σερί 12-0 εκ των οποίων οι πέντε πόντοι ήταν του Ράντολφ. Ωστόσο στη συνέχεια τα πράγματα άλλαξαν καθώς μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα ο Εξάστερος “ξύπνησε” και μπήκε στο σκορ με ένα σερί 6-0 για το 12-6 στο πρώτο πεντάλεπτο. Μάλιστα, στη συνέχεια ανεβάζοντας “στροφές” και εκμεταλλευόμενος την χαλάρωση των γηπεδούχων με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γιάνκοβιτς που είχε ξεκινήσει εντυπωσιακά και ένα σερί 10-0 πέρασε πρώτη φορά μπροστά με το 14-16 στο 7ο λεπτό. Έκτοτε, το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το ενδεικτικό 22-22.

Ο Παναθηναϊκός είχε πια αντιδράσει και με ένα σερί 5-0 από τον Διαμαντίδη προηγήθηκε με 22-27 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Οι Ρωσοί είχαν αιφνιδιαστεί και δεν μπορούσαν να διαχειριστούν την αντεπίθεση του Παναθηναϊκού ενώ είχαν φτάσει ήδη και τα επτά φάουλ και έτσι οι “πράσινοι” ξέφυγαν με το 24-32 στο 13ο λεπτό. Ακολούθησε ένα τρίλεπτο επιθετικό μπλακ άουτ των δύο ομάδων και στο 17' με το σερί του να φτάνει στο 9-0 ο Παναθηναϊκός πήγε σε διψήφιο προβάδισμα με το 24-36. Στη συνέχεια οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς χαλάρωσαν ενώ η Λοκομοτίβ συνήλθε και απαντώντας με ένα σερί 9-0 μείωσε σε 33-36. Με τρίποντο του Φελντέιν ο Εξάστερος διατήρησε τα ηνία και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 38-39.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια καθώς οι δύο ομάδες εξακολούθησαν να είναι κοντά και καμία από τις δύο να μην μπορεί να πάρει μια διαφορά ασφαλείας. Από το 44-44 του 24' και μετά η Λοκομοτίβ όντας λίγο καλύτερη είχε το ελάχιστο προβάδισμα φτάνοντας και στο +5(40-45) στο 28ο λεπτό. Στη συνέχεια, ο Φελντέιν μείωσε στο καλάθι(50-48), ο Ντιλέινι με τρίποντο έστειλε ξανά τους Ρώσους στο +5 αλλά μετά την “απάντηση” των Διαμαντίδη και Ραντούλιτσα το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 53-51.

Μπαίνοντας στην τελευταία και καθοριστική περίοδο ο Ραντούλιτσα ισοφάρισε όμως χάρη στο τρίποντο του ηγέτη τους, του Ντιλέινι οι Ρώσοι διατήρησαν το προβάδισμα. Με τρίποντο του Φώτση ο Παναθηναϊκός πέρασε ξανά μπροστά με το 57-58 στο 34ο λεπτό ενώ με άλλα δύο συνεχόμενα από τον έμπειρο φόργουορντ ήρθε το 64-64 τρεισήμισι λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα και το θρίλερ δεν είχε τελειωμό. Η “βροχή” τριπόντων συνεχίστηκε με δύο συνεχόμενα από τον εντυπωσιακό Ντρέιπερ για το 70-64 στο 1:10 για το τέλος. Ο Γκιστ με βολή έκανε το 70-65 όμως το τρίποντο από τον Ντιλέινι και το 73-65 στα 32'' έβαλε τέλος στα όνειρα του Παναθηναϊκού. Ο Καλάθης μείωσε σε 73-67 ενώ με το νέο τρίποντο του Ντιλέινι και το τελικό 76-67 η Λοκομοτίβ πανηγύρισε την τρίτη της φετινή νίκη επί του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 38-39, 53-51, 76-67

Λοκομοτίβ Κούμπαν (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 11, Κλαβέρ 4, Ράντολφ 11, Σίνγκλετον 4, Βορόνοφ 6, Μπρόεκχοφ 8, Ντρέιπερ 20, Ζούμπκοφ 9, Κολιούσκιν.

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Διαμαντίδης 7, Φώτσης 12, Καλάθης 4, Γιάνκοβιτς 12, Γκιστ 5, Φελντέιν 13, Πάβλοβιτς 1, Ραντούλιτσα 11, Κούζμιτς 2.