Παρασκευή, 22 Ιανουαρίου 2016

Διασυρμός από την Ζαλγκίρις για Ολυμπιακό (photos)

Η ήττα από την Μπάμπεργκ την προηγούμενη εβδομάδα είχε και συνέχεια για τον Ολυμπιακό καθώς γνώρισε “βαριά” ήττα με 75-55 από την Ζαλγκίρις στο Κάουνας στην 4η αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας και πλέον αρχίζει να ανησυχεί για την πρόκριση.

Οι “ερυθρόλευκοι” περνούν μια κακή “φάση” καθώς η αναπάντεχη ήττα από την Μπάμπεργκ την προηγούμενη εβδομάδα στο ΣΕΦ έδωσε την “σκυτάλη” στην “βαριά” και καθοριστική ήττα από την Ζαλγκίρις στο Κάουνας. Μια ήττα που έχει ιδιαίτερη σημασία και είναι πολύ πιθανό να αποβεί μοιραία για την πρόκριση στους “8” της Ευρωλίγκας.

Η Ζαλγκίρις έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις της στον Ολυμπιακό καθώς έχοντας πολύ ενέργεια και πολύ καλά ποσοστά (11/12 βολές) προηγήθηκε με νταμπλ σκορ(10-5). Ωστόσο, οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν ρυθμό, πέρασαν μπροστά και στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 17-18.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο χάρη στους Χάκετ και Χάντερ οι Πειραιώτες έφτασε και στο +5(19-24) στο 13ο λεπτό όμως η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη. Οι Λιθουανοί απάντησαν με ένα σερί 6-0, πέρασαν ξανά μπροστά με το 26-24 στο 17' και έκτοτε είχαν τον έλεγχο του αγώνα με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το 33-27.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, τα πράγματα χειροτέρεψαν για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ήταν σε κακή μέρα. Η άμυνα “έμπαζε”, στην επίθεση είχε πρόβλημα και οι βασικοί παίκτες του ήταν μακριά από τον καλό τους εαυτό και μοιραία η πολύ καλύτερη Ζαλγκίρις με πιεστική άμυνα και τον Μότουμ πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 45-33. Με δύο τρίποντα από τους Τζόνσον-Όντομ και Μάντζαρη οι “ερυθρόλευκοι” έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο και το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 53-45.

Η τελευταία περίοδος ήταν καταστροφική για τους πρωταθλητές Ελλάδας. Η προσπάθεια για την ανατροπή δεν απέδωσε αντίθετα οι Πειραιώτες παραδόθηκαν στην Ζαλκίρις. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα οι Λιθουανοί πήγαν στο +15(60-45) και ουσιαστικά εκεί “καθάρισαν” και τυπικά το παιχνίδι. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πολύ λανθασμένα συνέχισαν να επιμένουν με τα τρίποντα παρόλο που είχαν κάκιστα ποσοστά(5/24), έκαναν και λάθη και μοιραία το τελευταίο πεντάλεπτο εξελίχθηκε σε “περίπατο” των γηπεδούχων με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +20(68-38) στο 38'. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε στον χρόνο που απέμενε να μαζέψει έστω τη διαφορά και έτσι η Ζαλγκίρις με το 75-55 πανηγύρισε δια περιπάτου την πρώτη της νίκη στο φετινό TOP 16.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 33-27, 53-45, 75-55

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Βενέ, Λεκαβίτσιους 7, Πότσιους 2, Καλνιέτις 2, Σεϊμπούτις 11, Μότουμ 9, Γιανκούνας 18, Βουγιούκας 13, Σαγιούς, Χάνλαν 2, Ουλανόβας 11.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 11, Χάντερ 8, Παπαπέτρου 5, Σπανούλης 6, Στρόμπερι 3, Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 7, Αγραβάνης, Μάντζαρης 4, Χάκετ 7.