Τρίτη, 19 Ιανουαρίου 2016

ΠΑΟΚ: Παραδόθηκε στην Όλντενμπουργκ (photos)

Οι θρίαμβοι επί της Λιμόζ και της ΑΕΚ δεν είχαν συνέχεια για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος παραδόθηκε στην Όλντενμπουρκ και ηττήθηκε με 68-81 στην Πυλαία για την 3η αγωνιστική του LAST 32 του Eurocup και πλέον δυσκόλεψε η προσπάθεια του για την πρόκριση στους "16".

Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στα προβλήματά του, ήταν ιδιαίτερα άστοχος, ο Σχορτσιανίτης δεν αγωνίστηκε τελικά και η απουσία του ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής και κάπως έτσι οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου παραδόθηκαν στους Γερμανούς. Μάλιστα, την επόμενη εβδομάδα οι δύο ομάδες θα κοντραριστούν ξανά αυτή τη φορά για την 4η αγωνιστική της φάσης των “32”.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο παιχνίδι με έντονα σημάδια κούρασης αλλά και πρόβλημα στην επίθεση γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στην Όλντενμπουργκ να έχει τον πρώτο λόγο από το ξεκίνημα του αγώνα. Οι Θεσσαλονικείς χάρη στο καλό ξεκίνημα του Μαργαρίτη προηγήθηκαν δύο φορές με το 4-3 και το 9-8 στο πρώτο πεντάλεπτο όμως από κει και μετά οι Γερμανοί διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα το οποίο έφτασε και στο +4(10-14) ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με το 15-16.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ πέρασε πάλι μπροστά με το 17-16 όμως από κει και μετά άρχισε η... κατηφόρα. Τα προβλήματα σε άμυνα και επίθεση συνεχίστηκαν, την ίδια ώρα που ο Σχορτσιανίτης παρέμενε εκτός αγώνα και η Όλντενμπουργκ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Με τους Κράμερ και Ντάγκινς να την οδηγούν και ένα σερί 7-0 άρχισε να ξεφεύγει με το 19-28 στα μισά της περιόδου ενώ το πρώτο διψήφιο προβάδισμα ήρθε με το 28-38 στο 19'. Μάλιστα, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και οι Γερμανοί με ένα σερί 9-0 έφτασε και στο +15 με το 28-43 του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, τα πράγματα χειροτέρεψαν ακόμα περισσότερο για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Ο ΠΑΟΚ εξακολούθησε να είναι άστοχος και να μην βρίσκει λύσεις την ίδια ώρα που η Όλντενμπουργκ όντας καλύτερη και πιο εύστοχη όχι μόνο διατήρησε με άνεση τα ηνία αλλά εκτόξευσε τη διαφορά στο +22(30-52) στο 23'. Τρία λεπτά αργότερα, με ένα σερί 4-0 ο ΠΑΟΚ έριξε τη διαφορά στους 18(37-55) όμως την ίδια ώρα είδε τον θετικότερο παίκτη το τον Βαγγέλη Μαργαρίτη να φτάνει τα τέσσερα φάουλ. Στο 29' οι Θεσσαλονικείς μείωσαν και στους 16(43-59) όμως το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 45-65.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο, η διαφορά “άγγιξε” και το +23(45-68), ωστόσο με ένα 5-0 από τον εντυπωσιακό Ουίλιαμ Χάτσερ και καλάθι του Μάρκοβιτς ο ΠΑΟΚ έριξε και πάλι τη διαφορά στους 18(55-73) στο 34ο λεπτό. Στη συνέχεια, οι Θεσσαλονικείς “κυνήγησαν” τη διαφορά και ουσιαστικά οι Γερμανοί δεν ανησύχησαν και εκτόξευσαν ξανά τη διαφορά στο +21(60-81). Τελικά μετά από ένα σερί 8-0 στο τελευταίο δίλεπτο ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 13 με το 68-81 με το οποίο η Όλντενμπουργκ πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 28-43, 45-65, 68-81

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Δέδας 7, Βασιλειάδης 9, Τέπιτς 2, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 11, Χάτσερ 17, Κακαρούδης 5, Λιάπης, Κώττας, Μάρκοβιτς 11, Ντούβνιακ 4.

Όλντενμπουργκ (Ντρίγενσιτς): Κράμερ Ντ., Ματσάντο 6, Πρέπελιτς 6, Κράμερ Κ. 12, Σμέλντερς 9, Λόκχαρτ, Πόλντινγκ 10, Αλεξάντροφ 9, Κβάλε 15, Ντάγκινς 11, Σέτελμ 3.