Κυριακή, 17 Ιανουαρίου 2016

Παναθηναϊκός: «Ξέσπασε» συντρίβοντας τον Άρη ! (photos)

Τις τελευταίες κακές εμφανίσεις και την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα “ξέσπασε” ο Παναθηναϊκός στον Άρη “διαλύοντας” τον με 80-59 στο ΟΑΚΑ για την 14η αγωνιστική της Basket League. Επιστροφή του Λευτέρη Μποχωρίδη μετά από τέσσερις μήνες.

Εμφανώς αλλαγμένοι και πιο σοβαροί οι “πράσινοι” έβαλαν τέλος στο σερί των τελευταίων κάκιστων εμφανίσεων και κόντρα στον Άρη έδειξαν το καλό τους πρόσωπο τελειώνοντας μάλιστα το παιχνίδι από το ξεκίνημά του με τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και τους Φελντέιν, Ραντούλιτσα και Πάβλοβιτς να τον ακολουθούν. Από την άλλη, ο Άρης εμφανώς επηρεασμένος από την πολύ “βαριά” ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία ήταν εκτός τόπου και χρόνου και για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μέσα στην ίδια εβδομάδα ήταν κάκιστος. Ουσιαστικά στο ΟΑΚΑ όπως και στο Μιλάνο εμφανίστηκε το “φάντασμα” του Άρη καθώς δεν είναι αυτή η πραγματική εικόνα της ομάδας.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός θα επικεντρωθεί στο δύσκολο παιχνίδι με την Λοκομοτίβ Κούμπαν στη Ρωσία και ο Άρης στον αγώνα με την Άλμπα Βερολίνου στη Γερμανία. Μάλιστα, και οι δύο ομάδες έχουν κοινό στόχο καθώς θέλουν να επιστρέψουν στις καλές εμφανίσεις και τις νίκες.

Παρόλο που έπαιζε χωρίς τους Καλάθη, Παππά και Χαραλαμπόπουλο και ο Σάσα Τζόρτζεβιτς έκανε συνεχώς αλλαγές στο ξεκίνημα του αγώνα ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά. Ξεκίνησε με ένα 6-0 ενώ δια χειρός Γιάνκοβιτς ήρθε και το πρώτο διψήφιο προβάδισμα με το 16-5 στο 7ο λεπτό. Ο Άρης από την άλλη, είχε ξεκινήσει πολύ άσχημα, ήταν μπερδεμένος και εγκλωβισμένος με αποτέλεσμα να μην μπορεί να βρει ρυθμό. Μοιραία οι “πράσινοι” έφτασαν πολύ νωρίς στο +17(22-5) ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με το 22-7 και τους Θεσσαλονικείς να έχουν πετύχει μόλις επτά πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα χειροτέρεψαν για τον Άρη καθώς πια μην έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος του δεν μπορούσε να αντιδράσει με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός με τον Γιάνκοβιτς να είναι σε καλή μέρα να κάνει “πάρτι”. Η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει και άλλο με το σκορ να είναι στο +26(38-12) στα μισά της περιόδου. Με τον Άρη να παραμένει “σοκαρισμένος” και τον εντυπωσιακό Γιάνκοβιτς να φέρνει και το +29(47-18) ο Τζόρτζεβιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους “μικρούς” Λούντζη και Παπαδάκη ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 49-21.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε καθώς παρόλο που ο Άρης εμφάνισε μικρά σημάδια ανάκαμψης και ο Παναθηναϊκός μια μικρή χαλάρωση για λίγο, η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα. Μάλιστα, με τους Φελντέιν και Ραντούλιτσα να έχουν ανεβάσει “στροφές” ο Εξάστερος έφτασε και στο +30(65-35) στο 26ο λεπτό και ο αγώνας εξακολούθησε να είναι τυπική διαδικασία. Ο Άρης παρέμεινε εκτός παιχνιδιού παρόλο που στην τρίτη περίοδο πέτυχε όσους πόντους σημείωσε συνολικά στο πρώτο ημίχρονο και έτσι το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 71-43.

Και το τελευταίο δεκάλεπτο όπως και όλος ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς από τη μια ο Άρης ήταν ανήμπορος έστω να αντιδράσει και από την άλλη ο Παναθηναϊκός παρέμεινε σοβαρός και μαχητικός ως το τέλος. Η διαφορά παρέμεινε σταθερά κοντά στο +30 με το σκορ να είναι στο 77-47 πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Εν τω μεταξύ, στο 36' υπό το θερμό χειροκρότημα των “πράσινων” στις εξέδρες ο Λευτέρης Μποχωρίδης πάτησε ξανά παρκέ μετά από τέσσερις μήνες. Στο τελευταίο τετράλεπτο ο Άρης έριξε τη διαφορά στους 23 όμως για ανατροπή ούτε λόγος και τελικά η μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού ήρθε με το ταμπλό στο ΟΑΚΑ να γράφει το τελικό 80-59.

Τα δεκάλεπτα: 22-7, 49-21, 71-43, 80-59

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Διαμαντίδης 4, Φώτσης 4, Γιάνκοβιτς 17, Φελντέιν 15, Πάβλοβιτς 15, Γκιστ 6, Ραντούλιτσα 10, Μποχωρίδης 1, Κούζμιτς 6, Παπαγιάννης 1, Λούντζης 1, Παπαδάκης.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Μούρτος 12, Πελεκάνος 2, Κοέν 2, Ουάιτ 8, Ουότερς 13, Ζάρας 3, Χάγκινς 4, ΜακΝιλ 9, Τσούπκοβιτς, Σίμτσακ 4.

Βραβεύτηκε η “Κιβωτός”

Στη διάρκεια του ημιχρόνου του αγώνα των δύο ομάδων ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ, Γιώργος Χαλβατζάκης βράβευσε τον πατέρα Αντώνιο τον ιδρυτή και “ψυχή” της “Κιβωτού του Κόσμου”, η οποία δεν βοηθάει απλώς παιδιά και οικογένειες που έχουν ανάγκη αλλά ουσιαστικά μεγαλώνει παιδιά στις εγκαταστάσεις της "Κιβωτού". Αξίζει να αναφερθεί πως η προσπάθεια που έχει ξεκινήσει εδώ και χρόνια ο πάτερ Αντώνιος δεν τυγχάνει βοήθειας από το κράτος αλλά από τον απλό κόσμο που συνεισφέρει με διάφορους τρόπους.