Παρασκευή, 15 Ιανουαρίου 2016

Ολυμπιακός: Ήττα «σοκ» από την Μπάμπεργκ (photos)

Με μια αναπάντεχη και παραλίγο “βαριά” ήττα συνέχισε ο Ολυμπιακός την πορεία του στο TOP 16 της Ευρωλίγκας καθώς ηττήθηκε με 77-72 από την Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση στο ΣΕΦ.

Για 25 λεπτά ο Ολυμπιακός ήταν υπνωτισμένος και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η Μπάμπεργκ να κάνει “περίπατο” φτάνοντας και στο +14. Ωστόσο, οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά και να πλησιάσουν και στους 2 πόντους όμως “ξύπνησαν” αργά και έτσι μετά τις δύο σερί νίκες τους στην 3η αγωνιστική του TOP 16 έκαναν ήττα πισωγύρισμα στον πολύ δύσκολο όμιλό τους. Οι Στρόμπερι, Χάκετ, Πρίντεζης, Παπαπέτρου και Σπανούλης ήταν αυτοί που “διασώθηκαν” από την κακή εμφάνιση των πρωταθλητών Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι σε αντίθεση με την Μπάμπεργκ. Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν “υπνωτισμένοι” στον αγώνα και έδωσαν την ευκαιρία στους Γερμανούς να έχουν τα ηνία. Από το 4-4 και μετά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν μια μικρή διαφορά, η οποία μετά από ένα σερί 5-0 έφτασε στο +8(7-15) στο 9ο λεπτό. Ο Χάκετ με τρίποντο μείωσε όμως ο Μίλερ απάντησε με τον ίδιο τρόπο και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 10-18.

Με τον Τζόνσον-Όντομ να προσφέρει σημαντικά ο Ολυμπιακός μάζεψε τη διαφορά πλησιάζοντας στον πόντο(24-25) στα μισά της δεύτερης περιόδου όμως στη συνέχεια δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι περισσότερο καθώς τα αμυντικά και επιθετικά προβλήματα συνεχίστηκαν και παρέμεινε εγκλωβισμένος στον ρυθμό της Μπάμπεργκ. Με τους Στέρλνιεκς, Μίλερ και Ραντόσεβιτς οι Γερμανοί απάντησε με ένα σερί 12-0 και πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 24-37 στο 18ο λεπτό. Στο χρόνο που απέμενε οι Πειραιώτες δεν μπόρεσαν να μειώσουν και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 26-39.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, η εξέλιξη του αγώνα ήταν η χειρότερη για τον Ολυμπιακό καθώς η Μπάμπεργκ με ένα σερί 6-0 από τον Ραντόσεβιτς εκτόξευσε τη διαφορά στο +19(26-45) στο 22ο λεπτό. Μάλιστα, με τον Μίλερ να κάνει σπουδαία δουλειά δεν έμεινε εκεί καθώς ξέφυγε και άλλο φτάνοντας και στο +24(31-55) στα μισά της τρίτης περιόδου. Στη συνέχεια, με ένα σερί 7-0 από τους Χάκετ, Αγραβάνη και Μάντζαρη οι “ερυθρόλευκοι” μείωσαν αρχικά σε 38-55 και λίγο αργότερα με ένα σερί 9-0 έριξαν τη διαφορά στους 10 με το 47-57 στο 29' ενώ ο Μίλερ διαμόρφωσε το κλείσιμο του τριαντάλεπτου με το 47-59.

Με τους πολύ καλούς Μίλερ και Στέρλνιεκς η Μπάμπεργκ μπήκε στην τελευταία περίοδο πηγαίνοντας ξανά στο +18(47-65) στο 33ο λεπτό όμως με τους Στρόμπερι και Παπαπέτρου και ένα σερί 8-0 ο Ολυμπιακός μείωσε πάλι στους 10(55-65) πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να το παλεύουν για την ανατροπή και δύο λεπτά αργότερα με τους Σπανούλη και Πρίντεζη έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο με το 61-69. Μάλιστα, εκμεταλλευόμενοι την κούραση των Γερμανών με τους Αθηναίου και Στρόμπερι η διαφορά έπεσε και στους 5(66-71) στο 38'. Ωστόσο, η ομάδα του Νίκου Ζήση διατήρησε τα ηνία παρόλο που με ένα 5-0 από τον Σπανούλη ο Ολυμπιακός μείωσε και στο καλάθι με το 72-74 στα 12'' πριν το τέλος. Τελικά, οι Γερμανοί δεν “αυτοκτόνησαν” και πανηγύρισαν το πολύ μεγάλο “διπλό” στο ΣΕΦ με το τελικό 77-72.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 26-39, 47-59, 72-77

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 11, Πρίντεζης 10, Στρόμπερι 15, Μάντζαρης 2, Αθηναίου 3, Παπαπέτρου 10, Αγραβάνης 2, Χάκετ 10, Μιλουτίνοφ, Τζόνσον-Όντομ 5, Τζέιμς 2, Χάντερ 2.

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Ζήσης 4, Μέλι 7, Μίλερ 23, Χέκμαν 4, Στέρλνιεκς 15, Ραντόσεβιτς 14, Γουοναμέικερ 8, Τις 2.