Πέμπτη, 14 Ιανουαρίου 2016

Αυτή τη φορά δεν την... γλίτωσε ο κακός Παναθηναϊκός (photos)

Η νέα απογοητευτική εμφάνιση του Παναθηναϊκού αυτή τη φορά δεν “σώθηκε” όπως με την Μάλαγα και οι “πράσινοι” ηττήθηκαν με 63-74 από τον Ερυθρό Αστέρα στο ΟΑΚΑ για την 3η αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας.

Μέσα σε μια εβδομάδα και μετά το παιχνίδι με την Μάλαγα και την Κηφισιά ο Εξάστερος ήταν κακός και με τον Ερυθρό Αστέρα και αυτή τη φορά το πλήρωσε. Την προηγούμενη εβδομάδα με τους Ισπανούς την... γλίτωσε όμως σήμερα(14/1) δεν μπόρεσε να κρατήσει αλώβητη την έδρα του και έκανε την δεύτερη ήττα του στη φάση των “16” της Ευρωλίγκας.

Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς μπήκαν λίγο καλύτερα από τους Σέρβους στο παιχνίδι ξεκινώντας αρκετά διεκδικητικοί και με ένα 4-0 όμως η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη. Ο Έρυθρος Αστέρας μπήκε στο σκορ μετά από δυόμιση λεπτά αγώνα ενώ μετά από ένα τρίλεπτο επιθετικό μπλακ άουτ των δύο ομάδων ο Ντράγκουμπιτς ισοφάρισε(4-4). Η αντεπίθεση των Σέρβων συνεχίστηκε και με τρίποντο του Γιόβιτς πέρασαν πρώτη φορά μπροστά με το 9-11 στο 8ο λεπτό. Οι Κούζμιτς και Ραντούλιτσα δεν είχαν ξεκινήσει καλά με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να έχει προβλήματα και ο Ερυθρός Αστέρας να πάει στο +4(12-16). Ο Τζόρτζεβιτς τους απέσυρε και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 14-16 από τον Παπαγιάννη.

Με το σερί “απάντηση” του Εξάστερου να φτάνει στο 5-0 και το τρίποντο του Γιάνκοβιτς οι “πράσινοι” πέρασαν ξανά μπροστά με το 17-16 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Με τους Λάζιτς και Ζίρμπες να κάνουν καλή δουλειά οι Σέρβοι πήραν και πάλι το προβάδισμα και το διατήρησαν μέχρι το 16ο λεπτό όταν ο Φελντέιν με το 26-25 έδωσε ξανά τα ηνία στον Παναθηναϊκό. Ωστόσο, ο Εξάστερος εξακολούθησε να έχει πρόβλημα σε άμυνα και επίθεση και τραγικά ποσοστά στα τρίποντα και ο Ερυθρός Αστέρας που ήταν καλύτερος με ένα σερί 6-0 πήγε στο +7(30-37) στο 19' ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 34-38.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια οι Σέρβοι εκμεταλλευόμενοι την κακή εμφάνιση των γηπεδούχων και το μπλακ άουτ της στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και ένα σερί 6-0 πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 34-44 στο 12ο λεπτό. Μετά από τρεισήμισι λεπτά αγώνα στο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε στο σκορ και με τους Φελντέιν, Καλάθη και Ραντούλιτσα μείωσε στους 6(40-46) στα μισά της περιόδου. Μάλιστα, με έξι συνεχόμενους πόντους του Ραντούλιτσα στο τελευταίο λεπτό οι “πράσινοι” πλησίασαν και άλλο με το 44-48 στο 27'. Ενάμιση λεπτό αργότερα Φελντέιν και Ραντούλιτσα μείωσαν και στο καλάθι(48-50) όμως ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με ένα 4-0 για το 48-54 με το οποίο έκλεισε το τριαντάλεπτο.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε πάλι και οι Σέρβοι με ένα σερί 4-0 πήγαν πρώτη φορά στο +11(48-59) και πλέον οι “πράσινοι” είχαν να αντιμετωπίσουν και το άγχος και την πίεση του χρόνου. Μάλιστα, στη συνέχεια δεν μπόρεσαν καν να αντιδράσουν με αποτέλεσμα μετά και από ένα σερί 6-0 οι Σέρβοι να φτάσουν και στο +13(53-66) στο 37' και να “καθαρίσουν” το παιχνίδι. Με τον Στίματς να συνεχίζει την καλή του εμφάνιση οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά κοντά στο +11 και τελικά ο Ερυθρός Αστέρας με το 63-74 φεύγει από την Αθήνα με το πολύ μεγάλο “διπλό”.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 34-38, 48-54, 63-74

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Διαμαντίδης 5, Φώτσης, Καλάθης 7, Φελντέιν 12, Γκιστ 15, Ραντούλιτσα 12, Πάβλοβιτς, Κούζμιτς 5, Γιάνκοβιτς 3, Παπαγιάννης 4.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Γιόβιτς 9, Κίνσεϊ 9, Ζίρμπες 12, Μίλερ 4, Ντράνγκουμπιτς 6, Στίματς 11, Λάζιτς 11, Σιμόνοβιτς 5, Μίσιτς 5, Γκούντουριτς 2.