Κυριακή, 3 Ιανουαρίου 2016

Παναθηναϊκός: «Καθάρισε» και την ΑΕΚ (photos)

Αν και δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα και δεν ήταν σε πολύ καλή μέρα ο Παναθηναϊκός αξιοποιώντας την ανωτερότητα του στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα πήρε και το ντέρμπι με την ΑΕΚ επικρατώντας με 67-64 ως... φιλοξενούμενος στο ΟΑΚΑ στην 12η αγωνιστική της Basket League.

Στο “σπίτι” του αλλά ως φιλοξενούμενος της ΑΕΚ και των 10.000 φιλάθλων της ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την ανωτερότητα στο τελευταίο πεντάλεπτο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέιμς Φελντέιν έκανε το 12 στα 12 και παραμένει αήττητος στο πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ελαφρώς καλύτερα στο παιχνίδι και από το 7-7 του πρώτου τρίλεπτου και μετά διατήρησε μια μικρή διαφορά, η οποία έφτασε και στο +4(7-11) Όμως, η ΑΕΚ δεν άργησε να βρει ρυθμό με αποτέλεσμα με ένα σερί 5-0 να περάσει πρώτη φορά μπροστά με το 16-15 στο 9ο λεπτό ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 18-17.

Η αντεπίθεση της Ένωσης συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο όταν πήγε στο +4(27-23) στο 14ο λεπτό. Οι δύο ομάδες εξακολούθησαν να είναι κοντά και το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους Γκιστ, Καλάθης και Φελντέιν να δίνουν ξανά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με το 31-33 στο 18ο λεπτό. Κούπερ και Μαυροκεφαλίδης απάντησαν και η ΑΕΚ πέρασε πάλι μπροστά όμως το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο και ενδεικτικό της κατάστασης του αγώνα 37-37.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε καθώς οι δύο ομάδες εξακολούθησαν να αλλάζουν συνεχώς την “σκυτάλη” στο σκορ και καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει. Με τον Μαυροκεφαλίδη να ανεβάζει “στροφές” η ΑΕΚ προηγήθηκε με 45-43 στα μισά της τρίτης περιόδου όμως με τους Παππά και Παπαγιάννη και ένα σερί 6-0 ο Παναθηναϊκός πήγε στο +4(45-49) στο 28'. Ο Σάκοτα με καλάθι έβαλε “φρένο” στο σερί των “πράσινων” ενώ ο Καλαμπόκης με τρίποντο διαμόρφωσε το 50-49 στο κλείσιμο του τριαντάλεπτου.

Με τον Μαυροειδή να κάνει πολύ καλή δουλειά και ένα δικό του σερί 4-0 η ΑΕΚ ξέφυγε με το 54-49 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου όμως οι Ραντούλιτσα και Καλάθης απάντησαν με ένα σερί 5-0 για την ισοφάριση(54-54) και το ντέρμπι δεν είχε τελειωμό. Λίγο αργότερα με τον πολύ καλό Τζέιμς Φελντέιν και ακόμη ένα εύστοχο τρίποντο των “πράσινων” ο Παναθηναϊκός μετά από επτά λεπτά από το τελευταίο του προβάδισμα πέρασε ξανά μπροστά με το 56-57 στο 35ο λεπτό. Στη συνέχεια, με δύο καρφώματα από τους Γκιστ και Παπαγιάννη και καλάθι του Καλάθη ο Εξάστερος ξέφυγε με το 58-63 στο 37' και πια είχε τον πρώτο λόγο για την νίκη. Ένα λεπτό αργότερα δια χειρός Φελντέιν οι “πράσινοι” έφτασαν και στο +6(60-66) αλλά ο Σάκοτα με τρίποντο μείωσε σε 63-66 ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη και το “θρίλερ” δεν είχε τελειωμό. Ο Γκιστ με βολή έκανε το 63-67, ο Μαυροκεφαλίδης αστόχησε σε τρίποντο στα 43'' και τελικά μετά την βολή του Σάκοτα και το τελικό 67-64 ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-37, 50-49, 64-67

AEK (Ζντοβτς): Σάκοτα 6, Μαυροκεφαλίδης 17, Μαυροειδής 8, Κούπερ 5, Χέρστον 9, Κάρτερ 4, Μιλόσεβιτς 5, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 8, Σαρικόπουλος 2.

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Διαμαντίδης 4, Φώτσης 4, Παππάς 8, Καλάθης 12, Γιάνκοβιτς, Φελντέιν 15, Γκιστ 7, Πάβλοβιτς 4, Ραντούλιτσα 4, Κούζμιτς 1, Παπαγιάννης 8.