Πέμπτη, 7 Ιανουαρίου 2016

Ευρωλίγκα: «Ξέσπασε» στην Κίμκι η Μπαρτσελόνα ! (photo)

Τα... “σπασμένα” από την ήττα από τον Ολυμπιακό “ξέσπασε” η Μπαρτσελόνα στην Κίμκι και επικρατώντας δια περιπάτου με 87-70 πήρε την πρώτη της νίκη στο TOP 16 της Ευρωλίγκας.

Οι Καταλανοί δεν είχαν... όρεξη για άλλο στραβοπάτημα στο ξεκίνημα της φάσης των “16” και “καθάρισαν” από την αρχή το παιχνίδι. Επέτρεψαν στους Ρώσους να παραμείνουν σε επαφή με το σκορ μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο αφού από το δεύτερο και μετά πάτησαν “γκάζι” με τη διαφορά να είναι ήδη στο +20 στο ημίχρονο. Η Κίμκι δεν μπόρεσε να ακολουθήσει στη συνέχεια και σαν σε προπόνηση η Μπαρτσελόνα έφτασε εύκολα στην πρώτη της νίκη στον όμιλο του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 49-29, 67-51, 87-70

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ρίμπας 14, Ντόελμαν 10, Αμπρίνες, Λαουάλ 10, Ναβάρο 14, Σατοράνσκι 13, Σάμιουελς 9, Όλεσον, Περπέρογλου 5, Τόμιτς 12.

Κίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 14, Σβεντ 13, Ντράγκιτς 8, Σοκόλοφ 8, Κοπόνεν 4, Μόνια 4, Τοντόροβιτς, Χάνεϊκατ 8, Αγκουστίν 11.