Τρίτη, 19 Ιανουαρίου 2016

Άρης: Συνήλθε αλλά δεν γλίτωσε την ήττα στο Βερολίνο (photos)

Ο Άρης άφησε πίσω του τις συντριβές από την Αρμάνι Μιλάνο και τον Παναθηναϊκό και ήταν μαχητικό στο Βερολίνο κόντρα στην Άλμπα όμως δεν μπόρεσε να επιστρέψει στις νίκες καθώς ηττήθηκε με 82-67 στην 3η αγωνιστική του LAST 32 του Eurocup.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη εμφανίστηκαν βελτιωμένοι αλλά και πιο σοβαροί σε σχέση με τα δύο τελευταία τους παιχνίδια με Αρμάνι Μιλάνο και Παναθηναϊκός όμως δεν μπόρεσαν να “χτυπήσουν” την ισχυρή Άλμπα μέσα στο Βερολίνο, μάλιστα στο τέλος επέτρεψαν στους Γερμανούς να πάρουν και σημαντική διαφορά. Ουότερς ήταν οι κορυφαίοι παίκτες του Άρη έχοντας από 20 πόντους ενώ θετικός ήταν ο Ουάιτ.

Πλέον, οι Γερμανοί πήραν “κεφάλι” όντας μια θέση πιο πάνω(στη δεύτερη) ενώ την επόμενη εβδομάδα οι δύο ομάδες θα τα... ξαναπούν αυτή τη φορά στο “Nick Galis Hall”.

Ντέρμπι από το ξεκίνημά του ήταν το παιχνίδι με τον Άρη να μπαίνει με ένα 4-0 και την Άλμπα να απαντάει με ένα σερί 6-0. Σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες άλλαζαν συνεχώς την “σκυτάλη” στο σκορ, το οποίο στο 6ο λεπτό ήταν στο 8-10 για τους Θεσσαλονικείς. Στο ίδιο ρυθμό πήγε και το υπόλοιπο της πρώτης περιόδου η οποία έκλεισε με το ενδεικτικό 21-20.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με το... αιφνιδιαστικό 11-0 της Άλμπα, η οποία ξέφυγε πρώτη φορά με διψήφιο προβάδισμα με το 32-20 στο 14'. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα με τον Μιλοσάβλιεβιτς να είναι ο μεγάλος της πρωταγωνιστής έφτασε και στο +12(34-22). Ωστόσο, ο Άρης δεν τα παράτησε και με ένα σερί 7-0 μείωσε στους 4(36-32) στο 18' ενώ με ένα 5-0 από τον Κοέν και τρίποντο του Ξανθόπουλου η ομάδα της Θεσσαλονίκης έριξε τη διαφορά στο ελάχιστο με το 38-37 του ημιχρόνου.

Η αντεπίθεση του Άρη συνεχίστηκε και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια καθώς μετά από πάρα πολύ ώρα πέρασε ξανά μπροστά με το 40-41 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ενώ λίγο αργότερα με τους ΜακΝιλ και Ουάιτ έφτασε και στο +5(42-47). Οι Γερμανοί ισοφάρισαν στα μισά του δεκαλέπτου όμως οι Θεσσαλονικείς χάρη στον εντυπωσιακό Ουότερς και τον θετικό Ουάιτ πήγαν ξανά στο +5(47-52) στο 26'. Η Άλμπα απάντησε και πάλι και στο υπόλοιπο τετράλεπτο το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια φτάνοντας στο ενδεικτικό της εξέλιξης του αγώνα 58-58.

Με τον Κικάνοβιτς να είναι ο ηγέτης της στο δεύτερο ημίχρονο η Άλμπα μπήκε καλύτερα στην τελευταία περίοδο και με ένα σερί 7-0 ξέφυγε με το 70-62 πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα και ουσιαστικά εκεί “καθάρισε” το παιχνίδι. Ο ΜακΝιλ με τρίποντο μείωσε με το 70-65 όμως από κει και μετά ο Άρης σίγησε με αποτέλεσμα να δώσει την ευκαιρία στους Γερμανούς να πάρουν τη νίκη και με σημαντική διαφορά καθώς με ένα σερί 11-0 ξαφνικά έφτασαν στο +16(81-65). Τελικά η νίκη της Άλμπα ήρθε με το τελικό 82-67.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-37, 58-58, 82-67

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Βάργκας 4, Μιλοσάβλιεβιτς 16, Κινγκ 6, Κικάνοβιτς 22, Λόντσαρ 9, Τσέρι 3, Ακπινάρ 11, Γατ 7, Γόλχφαρθ 4.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 3, Πελεκάνος, Μούρτος 5, Κοέν 5, Ουάιτ 8, Ουότερς 20, Χάγκινς 2, Ζάρας 2, Σίμτσακ 2, ΜακΝιλ 20.