Δευτέρα, 11 Ιανουαρίου 2016

Η δύσκολη νίκη στον Παναθηναϊκό, τα εύσημα στην Κηφισιά (photo)

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε το κακό του πρόσωπο και η Κηφισιά τον δυσκόλεψε πάρα πολύ όμως οι “πράσινοι” γλίτωσαν το “έμφραγμα” και επικρατώντας με 73-67 στο ΟΑΚΑ για την 13η αγωνιστική έκλεισαν τον πρώτο γύρο της Basket League από την πρώτη θέση και έχοντας το απόλυτο.

Χάρη στους Φώτση και Φελντέιν και ένα μικρό ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός γλίτωσε την ήττα “σοκ” παρόλο που η Κηφισιά διεκδίκησε το παιχνίδι από την αρχή ως τα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε “κοιμισμένα” στο παιχνίδι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Κηφισιά και ξεκινώντας καλύτερα και από το 7-6 των “πράσινων” στο πρώτο τρίλεπτο και μετά είχε τον έλεγχο του αγώνα και μαζί μια μικρή διαφορά. Η κακή άμυνα και η έλλειψη ενέργειας των γηπεδούχων είχε σαν αποτέλεσμα η Κηφισιά με τον Κασελάκη να έχει μπει ορεξάτος να ξεφύγει με το 14-22 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +9(14-23) όμως στη συνέχεια οι φωνές του Σάσα Τζόρτζεβιτς άρχισαν να πιάνουν τόπο αφού οι “πράσινοι” βελτιώθηκαν για κανά πεντάλεπτο και μείωσαν στο καλάθι(25-27) στα μισά της περιόδου. Όμως, έμειναν εκεί και δεν μπόρεσαν να περάσουν μπροστά και η Κηφισιά διατήρησε τα ηνία και το προβάδισμα με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με το 32-34.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο... εξάψαλμος του Τζόρτζεβιτς άρχισε να αποδίδει. Με τον Φώτση να ηγείται του “ξυπνήματος” οι “πράσινοι” σοβαρεύτηκαν και μετά από 15 λεπτά αγώνα προηγήθηκαν ξανά με το 35-34 στο 22ο λεπτό. Στη συνέχεια, η Κηφισιά χαλάρωσε και ο Παναθηναϊκός όντας βελτιωμένος με ένα σερί 10-0 πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 47-35 στα μισά της τρίτης περιόδου. Από κει και μετά οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να απαντήσουν και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την μεγαλύτερη διαφορά το 57-42.

Η διαφορά για τον Παναθηναϊκό παρέμεινε κοντά στο +15 και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου όμως η Κηφισιά δεν τα παράτησε και με ένα σερί 7-0 έριξε τη διαφορά στους 7(62-55) πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Η κακή εικόνα του Εξάστερου συνεχίστηκε με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να παραμείνουν κοντά και στο τελευταίο πεντάλεπτο με το σκορ να είναι στο 67-60 στο 37ο λεπτό. Μάλιστα, στο τελευταίο λεπτό η Κηφισιά μείωσε και στους 6(70-64) και τελικά ο Παναθηναϊκός γλίτωσε την ήττα “σοκ” επικρατώντας με 73-67.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-34, 57-42, 73-67

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Διαμαντίδης 2, Φώτσης 12, Καλάθης 4, Παππάς 3, Γιάνκοβιτς 5, Γκιστ 8, Φελντέιν 21, Ραντούλιτσα 5, Κούζμιτς, Χαραλαμπόπουλος 11, Παπαγιάννης 2.

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 3, Κασελάκης 11, Γκίκας 4, Σμιθ 10, Ελ-Αμίν 13, Χογκ 12, Στίγκερς 4, Γλυνιαδάκης 9, Σπυριδωνίδης, Χατζηνικόλας 1, Πόποβιτς.