Κυριακή, 3 Ιανουαρίου 2016

ΠΑΟΚ: «Ίδρωσε» αλλά το πήρε ο... μπαμπάς Μαρκόπουλος (photo)

Αν και “ίδρωσε” ιδιαίτερα ο ΠΑΟΚ του... μπαμπά Σούλη Μαρκόπουλου “απέδρασε” από την Αμαλιάδα με τη νίκη με 75-65 επί του Κόροιβου του... γιου Χάρη Μαρκόπουλου για την 12η αγωνιστική της Basket League.

Η νέα “μάχη” των δύο κόουτς, του μπαμπά και του γιου είχε και πάλι νικητή τον Σούλη Μαρκόπουλο αν και η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου του έβαλε πολύ δύσκολα και σε αυτή την αναμέτρηση των δύο ομάδων. Παρά την σημαντικότατη απουσία των Βασιλειάδη και Σχορτσιανίτη ο ΠΑΟΚ χάρη στους Τέπιτς, Μάρκοβιτς, Χάτσερ, Δέδα και Τσόχλα την... γλίτωσε και μετά το “σοκ” του αποκλεισμού στο Κύπελλο από τον Φάρο Κερατσινίου επέστρεψε στις νίκες. Πλέον, οι δύο ομάδες μετρώντας 6 νίκες και 6 ήττες στο πρωτάθλημα ισοβαθμούν στην όγδοη θέση της βαθμολογίας.

Ο Κόροιβος ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που μπήκε δυνατά και με ένα σερί 9-0 πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 4-15 στο πρώτο πεντάλεπτο. Όμως, η συνέχεια ήταν διαφορετική αφού οι Θεσσαλονικείς χαλάρωσαν ενώ οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και με τους Χάρις και Ντέιβις και ένα σερί 15-0 πέρασαν μπροστά με το 19-15 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Κόροιβος έμεινε πεντέμισι λεπτά χωρίς σκορ και ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 5-0 πέρασε ξανά μπροστά με το 19-20. Δύο λεπτά αργότερα η ομάδα της Αμαλιάδας πήρε πάλι τα ηνία με το 24-22 όμως απάντησαν με ένα 4-0 και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Δέδα οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν με το 26-31 στο 19ο λεπτό. Με βολές των Χάρντινγκ και Χαριτόπουλου οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 29-31 όμως με νέο τρίποντο από τον Δέδα το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 29-34.
Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, ο ΠΑΟΚ διατήρησε τη μικρή διαφορά μέχρι το 22ο λεπτό αφού το νέο επιθετικό του μπλακ άουτ επέτρεψε στον Κόροιβο με ένα σερί 6-0 να πάρει πάλι τα ηνία με το 39-36. Με τον Ντέιβις να συνεχίζει την καλή του εμφάνιση οι γηπεδούχοι πήγαν και στο +6(45-39) στα μισά της τρίτης περιόδου όμως Χάτσερ και Μαργαρίτης απάντησαν επίσης με ένα 6-0 για την ισοφάριση(45-45) στο 27'. Ο εντυπωσιακός Ντουέιν Ντέιβις εξακολούθησε να “οδηγεί” τον Κόροιβο, οι Δέδας και Τέπιτς έδωσαν ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ όμως το τριαντάλεπτο έκλεισε με το ισόπαλο 51-51.

Το ντέρμπι... μπαμπά και γιου συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τον Κόροιβο του Χάρη Μαρκόπουλου να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα με το 57-53 στο 32ο λεπτό όμως οι Τέπιτς και Μάρκοβιτς ισοφάρισαν για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου. Στη συνέχεια, με τον Τσόχλα να αναλαμβάνει δράση ο ΠΑΟΚ πέρασε ξανά μπροστά, ο Χαριτόπουλος ισοφάρισε σε 63-63 τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη αλλά στη συνέχεια ο Κόροιβος παραδόθηκε. Με τους Τέπιτς, Μάρκοβιτς,Τσόχλα και Χάτσερ και ένα σερί 7-0 οι Θεσσαλονικείς πήγαν πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με το 63-73 στο τελευταίο ενάμιση λεπτό και εκεί “καθάρισαν” το παιχνίδι. Αμέσως μετά έφτασαν και στο +12(63-75) και τελικά πήραν τη δύσκολη νίκη με το 75-65.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 29-34, 51-51, 65-75

Κόροιβος Αμαλιάδας (Χάρης Μαρκόπουλος): Βασιλόπουλος 6, Χαριτόπουλος 9, Ντέιβις 15, Σλαφτσάκης 10, Τρότερ 10, Χριστοδούλου, Κάουνσιλ, Πουλιανίτης 2, Χάρις 12, Χάρντινγκ 1, Γεωργάκης.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Δέδας 11, Μαργαρίτης 3, Τσόχλας 9, Τέπιτς 16, Ντούβνιακ 4, Χάτσερ 14, Κακαρούδης 2, Λιάπης 2, Μάρκοβιτς 14, Κώττας.