Σάββατο, 16 Ιανουαρίου 2016

Και νίκη και διαφορά για τον Απόλλωνα στην Πάτρα

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του και έκτη συνολικά στην Basket League πανηγύρισε ο Απόλλωνας καθώς επικρατώντας με 75-57 του Ρεθύμνου στην Πάτρα είχε και διπλό όφελος αφού κάλυψε και την διαφορά και της ήττας στην Κρήτη.

Με τον Φώτη Λαμπρόπουλο να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση και στο δεύτερο παιχνίδι του με τον Απόλλωνα η ομάδα του Κώστα Μέξα είχε με άνεση τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκειά του και έτσι έφτασε εύκολα στη νίκη. Μια νίκη, η οποία έχει διπλή αξία καθώς οι Πατρινοί κάλυψαν και το -14 της ήττας από το Ρέθυμνο στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Από την αρχή έδειξαν τις διαθέσεις τους οι Πατρινοί καθώς είχαν με άνεση τα ηνία. Το Ρέθυμνο δεν μπήκε καλά και από το αρχικό 0-2 και μετά έμεινε σε χαμηλά επίπεδα. Αντίθετα ο Απόλλωνας άρχισε να χτίζει μια διαφορά ασφαλείας, η οποία πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο με το 16-6 στο 7ο λεπτό. Οι Κρητικοί δεν μπόρεσαν να μπουν στο παιχνίδι και οι Πάτρινοι φτάνοντας και στο +13 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το 23-10.

Τα προβλήματα και η κακή εμφάνιση του Ρεθύμνου συνεχίστηκαν και στη δεύτερη περίοδο, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι γηπεδούχοι. Οι παίκτες του Κώστα Μέξα έχοντας με άνεση τα ηνία εκτόξευσαν τη διαφορά στο +18(34-16) στο 17ο λεπτό, το Ρέθυμνο δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι περισσότερο από το να μειώσει στους 13 και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 38-25.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, το Ρέθυμνο εμφάνισε σημάδια ανάκαμψης και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 5 με το 46-41 του τρίτου δεκαλέπτου. Η αντεπίθεσή του συνεχίστηκε μέχρι και το 33ο λεπτό όταν ο Γιαννόπουλος μείωσε και στους 4 με το 52-48 όμως στη συνέχεια δεν μπόρεσε να πετύχει την ανατροπή. Οι Πατρινοί “αφυπνίστηκαν”, πήγαν πάλι την διαφορά σε διψήφιο νούμερο και τελικά πανηγύρισαν τη νίκη με το τελικό 75-57.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 38-25, 46-41, 75-57
Απόλλων Πατρών (Μέξας): Πάλμπλαντ 8, Ντίλαρντ 12, Κουζέλογλου, Μέιερ 15, Σάντλερ 8, Αργυρόπουλος, Βεργίνης 7, Τζαουάρα 4, Λαμπρόπουλος 15, Νικολόπουλος, Γουντς 6.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σχίζας 2, Γιαννόπουλος 8, Χάροου 9, Στόουν 5, Κάρτερ 18, Ντελινινκάιτις, Μάντεν 8, Σάφτενααρ 2, Τσακαλέρης 5.