Σάββατο, 9 Ιανουαρίου 2016

Σούπερ ντεμπούτο Λαμπρόπουλου και μεγάλη νίκη για Απόλλωνα

Με τον Φώτη Λαμπρόπουλο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση στο ντεμπούτο του με τους Πατρινούς ο Απόλλωνας αν και “ίδρωσε” πήρε το ντέρμπι με τα Τρίκαλα επικρατώντας με 83-77 στην Πάτρα και έφτασε τις πέντε νίκες στην Basket League.

Οι δύο ομάδες έδιναν “μάχη” σε όλο το παιχνίδι όμως ο Απόλλωνας χάρη στο εντυπωσιακό ντεμπούτο του Φώτη Λαμπρόπουλου και την καλή μέρα των Ντίλαρντ, Σάντλερ και Βεργίνη την... γλίτωσε μέσα στο “σπίτι” του και πανηγύρισε την πέμπτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Μπορεί ο αγώνας να ξεκίνησε με τρίποντο του Τσιάρα όμως η συνέχεια ανήκε στον Απόλλωνα, ο οποίος με ένα σερί 10-0 προηγήθηκε με 10-3 στο 6ο λεπτό. Ωστόσο, τα Τρίκαλα προσπάθησαν να πλησιάσουν και με τους Ρόμπινσον, Μπράουν και Καλλέ τα κατάφεραν μειώνοντας στους 3 με το 17-14 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η αντεπίθεση των Θεσσαλών είχε και συνέχεια καθώς μπήκαν στη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 4-0 και πέρασαν μπροστά πρώτη φορά μετά από το αρχικό 0-3 με το 17-18. Μάλιστα, με τους Κάντουγκαν και Μπράουν να τα... οδηγούν έφτασαν και στο +5(18-23) και τα διατήρησαν μέχρι και το 16ο λεπτό όταν ο Απόλλωνας ισοφάρισε σε 27-27. Ένα λεπτό αργότερα, οι Πατρινοί πέρασαν ξανά μπροστά με το 30-29, στο 18' ήταν πάλι στο +4(36-32) όμως Τιγκ και Κάντουγκαν έδωσαν ξανά το προβάδισμα στα Τρίκαλα και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 41-41.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, οι δύο ξένοι της Τρικάλων συνέχισαν να την εξασφαλίζουν ένα μικρό προβάδισμα με το σκορ να είναι στο 45-47 στα μισά της τρίτης περιόδου. Με ένα σερί 6-0 από τους Αργυρόπουλο, Σάντλερ και Τζαουάρα ο Απόλλωνας πήρε και πάλι τα ηνία με το 51-49 στο 26ο λεπτό όμως με τους Κόνγκερ και Μπράουν τα Τρίκαλα πέρασαν ξανά μπροστά και προηγήθηκαν στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου με το 58-62.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο ο Απόλλωνας “ξύπνησε” και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Αργυρόπουλο και Βεργίνη και ένα καλάθι του δεύτερου πέρασε μπροστά με το 66-62. Τα Τρίκαλα απάντησαν με ένα 5-0 από τους Τσιάρα και Καραθανάση όμως η συνέχεια ανήκε στους Πατρινούς. Με τον Λαμπρόπουλο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση στο ντεμπούτο του με τον Απόλλωνα και με τους Βεργίνη, Μέιερ και Ντίλαρντ να δίνουν σημαντική βοήθεια οι γηπεδούχοι άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά ασφαλείας, η οποία 24'' πριν τη λήξη έφτασε στο +9(81-72). Τα Τρίκαλα δεν είχαν ούτε τις δυνάμεις αλλά κυρίως τον χρόνο να γυρίσουν το παιχνίδι και έτσι ο Απόλλωνας πήρε την μεγάλη νίκη με το 83-77.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 41-41, 58-62, 83-77

Απόλλων Πάτρας (Μέξας): Αργυρόπουλος 6, Βεργίνης 13, Πάλμπλαντ 2, Ντίλαρντ 16, Μέιερ 8, Σάντλερ 16, Πελεκούδας, Λαμπρόπουλος 18, Κουζέλογλου 3, Τζαουάρα 1.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Τσιάρας 8, Καλλές 4, Μπράουν 11, Ρόμπινσον 13, Κόνγκερ 11, Κάντουγκαν 11, Τιγκ 12, Βίλιαμσον 2, Καραθανάσης 2, Καλογιαννίδης 3, Βαρυτιμιάδης.