Σάββατο, 16 Ιανουαρίου 2016

Κηφισιά: Μεγάλο «διπλό» στην Τρίπολη

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση η Νέα Κηφισιά έφυγε από την Τρίπολη επικρατώντας εύκολα με 78-64 του Αρκαδικού και επέστρεψε στις νίκες στην Basket League.

Χάρη στο καταιγιστικό της ξεκίνημα και την μεγάλη μέρα του Λόουερι αλλά και την σημαντική βοήθεια των Στίγκερς, Χογκ και Σμιθ η Κηφισιά πέρασε εύκολα από την Τρίπολη και μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό επέστρεψε στις νίκες. Ο Αρκαδικός προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο εντυπωσιακός Βασίλης Καββαδάς που σταμάτησε στους 27 πόντους δεν ήταν αρκετός.

Καταιγιστικό ήταν το ξεκίνημα της Κηφισιάς καθώς εκμεταλλευόμενη το κάκιστο ξεκίνημα του Αρκαδικού μετέτρεψε από την αρχή τον αγώνα σε “περίπατο”. Μπήκε με ένα 8-0 και από το 7-11 του πρώτου πενταλέπτου και μετά πάτησε “γκάζι”. Με ένα σερί 8-0 δεν άργησε να πάει σε διψήφιο προβάδισμα με το 9-24 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο με κάρφωμα του Χογκ η Κηφισιά έφτασε και στο +17(9-26) και ο “περίπατος” συνεχίστηκε. Ο Αρκαδικός δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι περισσότερο από το να μειώσει στους 11(11-26) και χάρη στους Χογκ, Σμιθ και Λόουερι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +21(13-34) στα μισά της περιόδου. Μάλιστα, χωρίς να δυσκολευτεί η Κηφισιά διατήρησε τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το 27-48.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου εξακολούθησε να έχει με άνεση τα ηνία και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια καθώς η διαφορά “άγγιξε” και το +23(29-52) στο 22ο λεπτό όμως στη συνέχεια χαλάρωσε. Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε το γεγονός και σε μια προσπάθεια ανάκαμψης και ένα σερί 10-0 έριξε τη διαφορά στους 13(41-54) στο 27'. Μάλιστα, με τους Καββαδά και Κωνσταντίνου οι γηπεδούχοι μείωσαν και στους 9 με το 49-58 με το οποίο ολοκληρώθηκε το τριαντάλεπτο.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τέλος στην χαλάρωσή τους και με τον Λόουερι να είναι ασταμάτητος πήγαν ξανά στο +16(49-65) και ουσιαστικά εκεί “καθάρισαν” το παιχνίδι. Ο συγκλονιστικός Βασίλης Καββαδάς συνέχισε να το παλεύει και με δικούς του συνεχόμενους πόντους και τρίποντο του Καλλινικίδη η διαφορά έπεσε πάλι στους 8(57-65) στο 33ο λεπτό. Όμως, με τους Γλυνιαδάκη και Λόουερι η Κηφισιά ξέφυγε πάλι με το σκορ να είναι στο +15(61-75) δύο λεπτά πριν τη λήξη. Ο Αρκαδικός δεν μπόρεσε να γυρίσει το παιχνίδι και η Κηφισιά πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 78-64 πήρε το “διπλό” στην Τρίπολη.

Τα δεκάλεπτα: 9-24, 27-48, 49-58, 64-78

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καββαδάς 27, Στεφανίδης 9, Μπράουν 9, Βαν Όστρουμ 4, Κωνσταντίνου 6, Νουουτίνεν 6, Λι, Καραμαλέγκος, Κοψαύτης, Καλλινικίδης 3, Τζουγκαράκης.

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 1, Κασελάκης 7, Γκίκας 3, Γλυνιαδάκης 8, Χογκ 13, Σμιθ 10, Ελ-Αμίν 6, Στίγκερς 12, Λόουερι 18.